ראש העיר ליאון, אסתר רוט שחמורוב ומנכ"לית הטוטו באירוע ההשקה היום
ראש העיר ליאון, אסתר רוט שחמורוב ומנכ"לית הטוטו באירוע ההשקה היוםצילום: ארנון בוסאני

עיריית ירושלים מצדיעה לספורט הנשים. באירוע חגיגי במעמד ראש העיר ירושלים משה ליאון, הושק היום (שני) מרתון ווינר ירושלים 2022.

שבועיים וחצי לפני יריית הפתיחה של מירוץ המרתון המסורתי, המרתון שנחשב לאירוע הספורט החברתי הגדול במדינה, הושק זה באירוע חגיגי במלון ממילא שבבירה במעמד ראש העיר ירושלים משה ליאון.

האירוע החגיגי עמד בסימן יום האישה שיחול מחר, כאשר אורחת הכבוד הייתה הספורטאית האולימפית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, אסתר רוט-שחמורוב.

במהלך החודש הבא תחגוג הספורטאית האולימפית הוותיקה יום הולדת 70 ובמהלך האירוע העניק לה ראש העיר ליאון אות הוקרה מיוחד על פעילותה ותרומתה הייחודית לספורט הנשים בישראל.

רוט שחמורוב, כלת פרס ישראל לספורט ותרבות הגוף, הייתה לספורטאית הישראלית הראשונה שהשתתפה בגמר אולימפי כלשהו, כאשר הגיעה למקום השישי בריצת 100 מטר משוכות באולימפיאדת מונטריאול בשנת 1976.

באמתחתה של רוט שחמורוב בתחרויות בינלאומיות ישנן 8 מדליות אישיות, 6 מדליות במשחקי אסיה מתוכן 5 זהב ו-1 כסף, ו-2 מדליות זהב באליפות אסיה באתלטיקה, יותר מכל ספורטאי ישראלי אחר בכל הזמנים.

"אסתר היא דמות מעוררת השראה בקרב נשים רבות וספורטאיות העתיד", אמר באירוע ראש העיר ירושלים, משה ליאון. "הישגיה הרבים במהלך שנות הקריירה המפוארת שלה, מותירים את חותמם על נשים וילדות רבות הרואות בה מודל לחיקוי. אנחנו ממשיכים להשקיע בספורט הנשים בירושלים וגאים בכל אחת ואחת מהספורטאיות הרבות שגדלות בעיר. אני בטוח שבקרוב נשמע על לא מעט מהן".

"זו התרגשות גדולה עבורי לקבל הוקרה שכזו מכם, מעיר הבירה המרגשת והיפה שלנו ירושלים", אמרה אסתר רוט-שחמורוב. "הנשים בספורט ההישגי עשו כברת דרך, ניצחו אתגרים של דעות קדומות ומחסור במשאבים ובתמיכה, והיום, על אף שעדיין יש עוד הרבה עבודה לעשות, אנו רואים את הניצנים הנכונים של ההשקעה בספורט נשים. פריצת הדרך שלי ושל ספורטאיות אדירות נוספות שעשו את זה חרף הקשיים הרבים בעבר היא מגדלור של תקווה. השוויון המגדרי בספורט יכול וצריך להוות מודל השראה וחיקוי לכל ילדה ולכל נערה - של הישגיות ומצוינות - בכל דרך שתבחר".

מרתון Winner ירושלים הבינלאומי יתקיים ב-25 במרץ וצפויים לקחת בו חלק כ-30 אלף משתתפים שירוצו במסלול המשלב את נופיה הייחודיים של העיר ירושלים.

המרתון המסורתי הינו אחד מהמרתונים הגדולים בעולם ואחוז הנשים המשתתפות בו עומד על כ-40%.

ראש העיר ליאון אמר באירוע כי "גם השנה אלבש את חולצת המרתון וארוץ יחד עם אלפי הרצים מרחבי הארץ והעולם ברחובות של העיר האהובה שלנו".

"מרתון Winner ירושלים צובר אהדה משנה לשנה, ומיסד את עצמו כאחד מהמרתונים המאתגרים והיפים בעולם. זה אירוע שהוא כולה גאווה עצומה לתושבי ירושלים. עיריית ירושלים גאה לקדם אירועי תרבות, ספורט ותיירות בינלאומית בעיר, אשר תורמים לפיתוחה ושגשוגה. העירייה משקיעה רבות באירועי המרתון, ושמה לדגש את פיתוח התיירות והעסקים בעיר", אמר ראש העיר ליאון.

יעל אלמור, מנכ"לית הטוטו, נותנת החסות הראשית של המרתון, אמרה כי: "מרתון Winner ירושלים מייצג בכבוד את הספורט הישראלי ומגלם את ה'אני מאמין' של הטוטו – שילוב של ספורט עממי ומקצועי יחד, במקצים בהם רצים יחד טובי המרתונסטים יחד עם רצים מכל הגילאים שהספורט בוער בגופם. כל זאת, יחד עם הנופים עוצרי הנשימה של ירושלים הופכים את מרתון Winner ירושלים לחוויית ריצה בלתי נשכחת. משפחת הטוטו גאה בהעצמה הנשית היוצאת מאירוע זה, ומקווה לראות נשים נוספות לוקחות חלק בפעילויות הספורט ישראל. אני מאחלת הצלחה רבה לכל הנרשמים, למרתון Winner ירושלים".

כאמור, במרתון ווינר ירושלים מחזקים לא רק את הנשים אלא את החברה כולה כשהמרתון הוא גם אירוע הספורט החברתי הגדול במדינה בו לוקחות חלק עשרות עמותות כדוגמת: שלווה, האגודה למלחמה בסרטן, אמי"ת, קו לחיים, דרכינו, עדי, יחד, המרכז לנפגעות אונס ותקיפה מינית, קרן קובי מנדל, סולם ועוד.

בנוסף, המרתון מהווה מקור הכנסה לתיירות בבירה, ועל פי התחזית השנה צפויות הכנסות של מילוני שקלים שיושקעו חזרה בפיתוח עסקים ובפרויקטים חברתיים בעיר.

השנה יתקיים המרתון סמוך למרתון הקודם שנדחה בשל התפרצות הקורונה ובדומה לו גם השנה יתקיים המרתון בהתאם להנחיות משרד הבריאות, שיהיו תקפות ביום המרוץ.

ההרשמה למרתון עדיין פתוחה ומציעה שישה מקצים: מרתון מלא (42.2 ק"מ); חצי מרתון (21.1 ק"מ); 10 ק"מ; 5 ק"מ; מירוץ משפחות (1.7 ק"מ) ומירוץ קהילות (800 מטר).