חברי "זהו זה"
חברי "זהו זה"צילום: מיכה לובטון

בטקס חגיגי שנערך לפני מספר חודשים ציינו את חגיגות 40 שנה לאיגוד אמני ישראל, שנדחו בשנה בשל הקורונה, וגם העניקו פרסי מפעל חיים למגוון אמנים ומפיקים בתחום התרבות וביניהם גם לאבי קושניר, גידי גוב, דב גליקמן, מוני מושונוב, ושלמה בראבא - חברי זהו זה.

הבוקר, התעוררו החמישי להודעה המשמחת של האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה והתבשרו כי זכו גם בפרס מפעל חיים מטעמה.

הבחירה ב'זהו זה' נעשתה כיוון שמדובר ב"אחת התוכניות המשפיעות ביותר ששודרו על המסך הישראל" וגם על עמידות המרשימה במבחן הזמן - "למעלה מ-30 שנה היא משמשת כמדורת השבט של עם ישראל ומרתקת אל שידוריה רבבות צופים".

"התוכנית על כותביה, במאיה ומגישיה, תרמה רבות לעידוד השיח הציבורי סביב סוגיות חברתיות לאומיות ופוליטיות כגון: יוקר מחייה, אפליה, פקקי תנועה, גזענות, מפלס הכנרת ויצרה אין סוף פארודיות נוקבות על תופעות מרכזיות".

"דווקא בימים קשים כמו מלחמת המפרץ ועכשיו בצל מגפת הקורונה, ידעה התוכנית להפיג את המתח והחרדה באמצעות הומור ושנינה. אך לא רק סאטירה והומור יש בה, במרוצת השנים הצליחה לשלב בתוכן העלילתי גם העברת מידע, ובעזרת פינות הנגישה לנוער ולצופים את עולמות הקולנוע, התיאטרון, מוסיקה, מדע, ספורט, לשון, רפואה מחשבים ועוד".

"לאורך השנים התארחו בה מאות שחקנים, שקיבלו בזכותה הזדמנות ראשונה בתעשיית הטלוויזיה. 'זהו זה' שימשה מקום עבודה, יצירה ופרנסה לרבבות שחקנים, כותבים ובמאים".