משה ליאון ומוטי קפלן
משה ליאון ומוטי קפלן צילום: ארנון בוסאני

ראש העיר ירושלים משה ליאון חשף בפני הציבור תוכנית חלופית לרכס לבן, אותה כינה בשם: "בשורה בלבן".

ראש העיר הודיע כי תוכנית רכס לבן במתכונתה הנוכחית לא תקום, וכי על פי התוכנית החדשה, יתאפשר בינוי רק בשטחים המופרים, כבר היום, בשטח של כ 300 דונם לעומת 800 דונם בתוכנית המקורית. 500 הדונם שהוצאו מחוץ לתוכנית הבינוי יוכרזו כגן לאומי.

הוצאת 500 הדונמים (65% משטח התוכנית המקורית) מתוך השטח הבנוי תשמור על 99% מאזורי החילחול של המעיינות, יצילו כעשרת אלפים עצים מפני כריתה וישמשו מחסום מפני תוכניות להקמת רכס לבן ב', ג', ו- ד'. מחסום נוסף והגנה של ממש היא מניעת כניסה של קו רכבת קלה לתוך השכונה דבר שיקשה על כל תוכנית עתידית.

"הבשורה בלבן" אינה מוותרת על הצורך ביצירת פתרונות דיור, ואולם, על ידי תכנון מתקדם, ציפוף ועירוב שימושים אינטנסיבי כמו גם "ויתור" על קו רכבת קלה פנימי, מתאפשרת בניית 6,000 יחידות דיור – 1,000 יותר מאשר בתוכנית המקורית. כ – 2,000 יחידות דיור ייועדו לשכירות ארוכת טווח מפוקחת.

ראש העיר ליאון: "הבשורה בלבן אינה תוכנית נקודתית שבאה לפתור קושי מסוים או לענות על צורך ממוקד. מדובר על בשורה רחבה הרבה יותר. זו בשורה בעלת בעל ערך היסטורי, אשר מעמידה את הסביבה ואת ההגנה עליה לדורות, כבעלת ערך משל עצמה - ערך העומד בגאון, ואינו נסוג מפני צרכי הפיתוח".

"הטבע, הסביבה וההגנה עליהם אינם נסוגים מפני הפיתוח. לא היה עד היום כדבר הזה בישראל. ואני מקווה שזהו אות וסימן לבאות, לא רק בירושלים, אלא במדינת ישראל כולה.

משה ליאון הדגיש: "לא נאפשר קידום תוכניות בניה במורדות הדסה ולא נאפשר פגיעה בשטחים פתוחים נוספים עד אשר ימוצו כל האפשרויות במסגרת השטחים התפוסים והמופרים, בדרך של התחדשות עירונית, ציפוף ובנייה גבוהה לאורך ציר הרכבת הקלה.

"מועד ההכרזה אינו מקרי. תוכנית רכס לבן קודמה במשך שנים ארוכות ועמדה בימים אלה בפני מתן תוקף לאחר שצלחה את כל ההתנגדויות והליכים משפטיים רבים. זו פעם ראשונה בישראל שתוכנית בהיקף כזה ובמצב כה מתקדם אינה מקבלת תוקף".

ראש העיר ביקש להודות ליו"ר הוועדה לתכנון ולבניה אליעזר ראוכברגר, למנכ"ל העירייה איציק לארי אשר ליווה את התוכנית מראשיתה, למהנדס העיר יואל אבן שהיה הגורם המקצועי המוביל ולצוות התכנון בראשות מוטי קפלן.

ראש צוות התכנון מוטי קפלן: "נער הייתי וגם זקנתי ולא זכיתי לראות ניצחון כה גדול של הטבע והסביבה. אני גאה היום יותר מתמיד בהיותי איש ירושלים. הבשורה בלבן היא היא המורשת שאני משאיר לילדיי".

מצ"ב תמונות: יש לתת קרדיט לארנון בוסאני