ירדנה מלר הורוביץ
ירדנה מלר הורוביץ צילום: דוברות הכנסת- נועם מושקוביץ

מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ נפרדה היום (שלישי) ממשכן הכנסת לאחר 45 שנים שבהן כיהנה בתפקידים בכירים, מתוכם 12 שנים כמזכירת הכנסת.

מלר-הורוביץ היתה האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד, האמון על הניהול הפרלמנטרי של הכנסת וועדותיה, ובכלל זה הכנה וארגון של דיוני מליאת הכנסת, ייעוץ ליושב-ראש הכנסת ולסגניו בענייני תקנון, נוהג ונוהל, ופיקוח על יישום החלטות המליאה.

באירוע פרידה מרגש אמר יו"ר הכנסת מיקי לוי: "הצלחת בכל תפקיד שעשית, פרצת תקרות זכוכית ולכל אורך השנים עשית את עבודתך על הצד הטוב ביותר. תרמת תרומה גדולה ומכרעת לעוצמתה וחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. את היית שם בהחלטות החשובות שעיצבו את עתיד המדינה. כשרואים אותך, רואים את מליאת הכנסת, את הנימוס, את האיזון וההוגנות, את הרצינות, את היושר ואת המקצועיות".

ראש הממשלה נפתלי בנט: "עברת תקופה בלתי נתפשת במשכן הכנסת, משנת 1977 ועד היום. 45 שנה בכנסת, מהמהפך של מנחם בגין ועד היום. היית לאישה הראשונה בתפקיד זה. זכינו בך, בכישורים שלך ובמזג שלך. תמיד קשובה, תמיד מקצועית, תמיד מתייחסת בנועם הליכות, בתוך סיר הלחץ ובלילות הלבנים. בתקופתך במשכן הונחו על שולחן הכנסת גם הסכם השלום עם מצרים וגם הסכמי אברהם''.

ראש הממשלה הוסיף: "בימים מאוד מקוטבים, גם במדינת ישראל וגם מסביב לעולם, כשהדמוקרטיות מאוד מאותגרות, ויש אף כאלה שאומרים שזו לאו דווקא שיטת המשטר הרצויה בשנת 2022, כל אחד שומע רק את המפלגה שלו, את המרכז שלו ואת הבייס. המורשת שאת מותירה פה, היא מורשת מכובדות".

נשיא המדינה לשעבר ראובן (רובי) ריבלין: "אני פמיניסט. אבל לא בחרתי אותך כי את אישה. את נבחרת כי היית הכי טובה. היית ממעצבות הפרלמנט הישראלי. עשית את העבודה ובגדול. אהבתי אותך".

יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין: "כשמשהו לא היה כשורה בכנסת, היה קשה להסתכל לך בעיניים. המעמד שלך היה מעל ומעבר לכל מחלוקת. תמיד ידענו שמה שאת אומרת הוא גם נכון וגם אובייקטיבי. את היחידה שיכולה לנצח את הצ'ייסר, כמי שיודעת הרבה בכל כך הרבה תחומים. תודה על כל מה שעשית".

ראש האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו: "את סופרסטאר. עשית את העבודה בצורה נפלאה ובמקצועיות מוחלטת. תמיד נעזרתי בך וידעתי שיש על מי לסמוך ושהדעה שקולה, מבוססת ומועילה".

מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ נפרדה: "תודה על האמון והעבודה המשותפת. שירתתי בקודש. הבית הזה היה לעיתים לביתי הראשון. הכנסת היום שונה כמעט בכל מזו שנכנסתי אליה, במהפך בשנת 1977. השנתיים האחרונות היו מאתגרות במיוחד, בשל ארבע מערכות בחירות והתפרצות הקורונה. נדרשנו לפתרונות יצירתיים ובניגוד לפרלמנטרים אחרים בעולם, הכנסת לא שבתה ולו גם יום אחד. האהבה שלי לכנסת היא ממבט ראשון. אמשיך לאהוב אותה גם ממרחק.

''כמזכירת כנסת זכיתי להכריז על הסכמי אברהם. בבואי בשנת 1977 ובצאתי בשנת 2022, הביאו שלום עלינו.
מה אברך לך, הכנסת? יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ", אמרה.

צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום: דוברות הכנסת- נועם מושקוביץ