שגריר אוקראינה בישראל במהלך הכנס
שגריר אוקראינה בישראל במהלך הכנס צילום: דוברות

שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורניצ'וק לא הצליח לעצור את התרגשותו ופרץ בבכי במהלך תיאור של הקרבות באוקראינה בכנס שהתקיים במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המכון, שוחח עם השגריר שאמר: "מה שאנו חווים היום דומה למה שישראל חוותה במלחמת יום הכיפורים. אל תחפשו היגיון במה שמתרחש באוקראינה, אין שם היגיון, יש מתקפה ברברית של האויבים שלנו ורצח עם. מספר הקורבנות מגיע לאלפים על אלפים. אנחנו לא מצליחים לחלץ פצועים".

לדבריו, "במלחמת העולם השנייה היה מצב דומה. המצב במריופול דומה למה שאתם מכירים מחאלב שבסוריה.
אני לא יודע אם אתם יודעים אבל הם הביאו קרמטוריומים ניידים כדי להסתיר את מספר ההרוגים באוקראינה. אני לא האמנתי. סנקציות הן טובות אבל זה יקח זמן. אנחנו צריכים שמרחץ הדמים יסתיים מיד. אנו מבקשים סיוע בכל התחומים. ישראל היא חברה קרובה שלנו ואנחנו מצפים ממנה לסיוע רב - כולל בנשק הגנתי וציוד להגנה עצמית כמו קסדות. אנחנו צריכים סיוע עכשיו. לא בעוד כמה שבועות – עכשיו. אם לא חוסמים את המתקפות הרוסיות אז מסייעים לפשעים נגד האנושות. אני קורא לאנשים הישראלים שמפגינים סולידריות - הפסיקו את העסקים עם רוסיה".

הוא ציין כי "הגיעו כבר 400 טונות של סיוע הומניטרי. הממשלה הישראלית אמרה שתסייע גם עם תעבורה לאוקראינה. מאות הטונות עברו כבר דרך סיוע ישראלי. אנחנו שמחים על הסיוע במוצרי פארמה, אבל אנחנו צריכים לסייע לאנשים שעובדים באוקראינה בסיוע בהגנה מההפצצות".

עוד ציין שגריר אוקראינה קורניצ'וק כי ישוחח עם שרת הפנים איילת שקד ויבקש ממנה לאפשר כניסה חופשית לפליטים אוקראינים.

השגריר דיבר עם על המגעים בין רוסיה ואוקראינה. "אתמול הדגשנו שהמסדרונות ההומניטריים לא נעשו בצורה טובה ובמשא ומתן עם רוסיה לא הצלחנו להגיע אפילו להסכמות על הפסקות אש הומניטריות. הסנקציות הן חסרות תקדים, ואני מאמין שהן יביאו את הפדרציה הרוסית למצב קשה. אני מקווה גם שהדבר ישפיע על איראן. אבל זה יקח זמן ואין לנו את הזמן להמתין. הרוסים רוצים שאוקראינה תיכנע. אנחנו משלמים מחיר בכל יום. אם הם רוצים שאוקראינה תהיה ניטרלית ולא תהיה חלק מנאט"ו, אנחנו צריכים התחייבויות משמעותיות לביטחוננו ולעצמאותנו".

הוא נשאל איך תיראה אוקראינה ביום שאחרי וענה, "אנחנו כבר עכשיו חיים בעולם אחר. אני מאמין שבימים הקרובים הרוסים ישתמשו בנשק גרעיני גם באוקראינה וגם מחוצה לה. זה האסטרטגיה של הפרלמנט הרוסי. זה חלק מהאסטרטגיה הרוסית. אם האמנות הבינלאומיות לא רלוונטיות ומבינים שפה של כוח אז צריך להתכונן היטב. וצריך להבין שכל מה שיביא אותנו להפסקת אש, יביא אותנו למציאות אחרת. אנחנו צריכים לחשוב שוב אם האמנות שנחתמו בזמן המלחמות הן אכן בעלות משמעות".