ח"כ יריב לוין
ח"כ יריב לוין צילום: מאיר אליפור

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, מגיב למתווה של שרת הפנים איילת שקד לקליטת מהגרים מאוקראינה בישראל.

"בצעד מופקר וחסר אחריות, שרת הפנים איילת שקד פרצה הערב את גבולות המדינה. היא מכניסה במו ידיה לארץ מספר עצום של מהגרים, העולה בהרבה על מספר המהגרים שהגיעו לישראל בעת המלחמה בסודן, ואשר שקד עצמה טענה תמיד שאסור לאפשר את כניסתם לארץ", טען לוין.

לדבריו, "אל מול המדיניות הנחושה של ממשלות נתניהו למנוע כניסת מהגרים לישראל, מובילה שרת הפנים בממשלת השמאל מדיניות הפוכה והרסנית. לאחר גל המסתננים מאפריקה, מביאה עכשיו שרת הפנים גל חדש - גל 'מהגרי שקד". איילת שקד שוב שיקרה במצח נחושה ועשתה את ההפך מכל מה שהתחייבה לו לאורך שנים'".

"ישראל צריכה להשקיע את כל המשאבים הדרושים לעידוד עלייה וקליטת עולים בהיקפים גדולים. לצד זאת, יש מקום למחוות הומניטריות מצומצמות כחלק ממאמץ בינלאומי משותף, ולא להצפה של המדינה במהגרים זרים", סיכם.

מדיניות שרת הפנים שעליה הוכרז קבעה כי מדינת ישראל תארח באופן זמני כ-20 אלף אזרחי אוקראינה ששהו בישראל לפני פרוץ הקרבות, רובם בניגוד לחוק ולמעט במקרים חריגים, היא לא תפעל להרחיקם בכפייה. בנוסף נקבעה מכסת אירוח נוספת של 5,000 אזרחי אוקראינה שהגיעו או יגיעו לאחר פרוץ הקרבות.

עוד הוחלט כי אזרח אוקראיני שיגיע לישראל יקבל אשרה זמנית לתקופה של שלושה חודשים. במידה והלחימה לא תיפסק, יתאפשר לאזרחים האוקראינים בהמשך גם לעבוד בישראל. תקף לאזרחים האוקראינים שכבר בישראל ואלו שיגיעו בהמשך.

בוטלה גם חובת הפקדת הערבות של אזרחים אוקראינים שיגיעו מעתה לישראל במסגרת המכסה ההומניטארית, אך תידרש חתימה על התחייבות לצאת מישראל מרגע שמצב החירום ייגמר. כל אזרח אוקראיני שירצה להגיע לישראל יצטרך להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ להציג את האישור שקיבל בעלייה למטוס.

במקביל, אזרחים ישראלים יוכלו להגיש בקשה להזמין אזרחים אוקראינים, עד משפחה גרעינית אחת למבקש, ואלו יקבלו תיעדוף ככל הניתן.