דבורה רפפורט רוזן התחילה ללמוד גמרא מסכת יבמות במסגרת לימוד הדף היומי לפני כשבע שנים וחצי, ואתמול (שני) היא סיימה את מסכת חגיגה וגם את ששה סדרי התלמוד הבבלי כולו.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפרה רפפורט רוזן איך דווקא יום האישה מתקשר עבורה ללימוד תורה לנשים, ועל החוויה להתחיל ללמוד גמרא לראשונה בחיים דווקא במסכת יבמות הנחשבת מהמסכתות הקשות בש"ס.

"אני לומדת דף יומי עם הרבנית מישל פרבר באתר 'הדרן'", סיפרה רפפורט רוזן לערוץ 7. "התחלתי ללמוד בשיעור בבית של מישל ועכשיו היא מוסרת שיעור זום כל בוקר ואם אני לא יכולה לעשות את זה ב'זום' אני מאזינה לפודקאסט שלה".

את הדף היומי היא למדה בעזרת השיעורים באנגלית, אך לקראת סבב הלימוד הבא שלה החליטה רפפורט רוזן, שעלתה לישראל בשנת 2014 מקליפורניה, ללמוד בעזרת השיעורים שמעבירה הרבנית פרבר בשפה העברית.

משפחתה של רפפורט רוזן תמכה בה לאורך כל הדרך. "זה היה מאוד קשה עבורי ללמוד שבע וחצי שנים", סיפרה. "כל פעם שרציתי לפרוש הילדים שלי תמכו בי להמשיך וללמוד. הם מאוד מאוד גאים בי ואני מאוד גאה בהם. יש משהו שאני רוצה להוכיח להם - שנשים יכולות ללמוד גמרא ולסיים את הש"ס. עשיתי את זה בשביל עצמי, בשביל הילדים שלי ובשביל נשים בכל העולם - כדי להראות שכל אחד יכול ללמוד גמרא".

לדבריה, "אני מעולם לא למדתי גמרא לפני שראיתי את לימוד הדף היומי, מעולם. כשמישל הזמינה אותי ללמוד דף יומי זאת הייתה הפעם הראשונה שלמדתי גמרא. התחלתי את הלימוד במסכת יבמות ולא ידעתי שזאת המסכת הכי קשה בכל התלמוד, היא לא ציינה את הפרט הזה. עכשיו זאת המסכת המועדפת עליי, היא הכי מעניינת".

דבי רפפורט רוזן עם העוגה
דבי רפפורט רוזן עם העוגהצילום: הרב בועז גנוט

"עבור נשים ללמוד גמרא זה מאוד קשה", היא ציינה, והוסיפה: "כמה רחוק נשים יכולות להגיע בלימוד גמרא, ללמד גמרא. לפני כשנתיים מישל ארגנה סיום ש"ס לנשים בבנייני האומה והשתתפו בו כ-3,000 נשים. זה היה עוצמתי ובלתי יאומן. זה חיזק אותי להמשיך ללמוד. אני מרגישה שאם אני הצלחתי ללמוד דף יומי במשך שבע וחצי שנים בלי להתייאש - כל אחד יכול לעשות את זה".

דבורה רפפורט רוזן
דבורה רפפורט רוזןצילום: מיכאל רוזן

רפפורט רוזן מרגישה שהסיום המרגש בסמוך ליום האישה מסמן משהו. "אני בהחלט מרגישה חיבור גם ליום האישה", אמרה. "לנשים יש הרבה במה להתגאות. יום האישה זה לא רק על מה אנחנו יכולות לעשות היום, אלא מה אנחנו יכולות להראות לילדים שלנו שהם יכולים לעשות מחר. בשבילי זה יום להראות לבנות ולבנים שלי מה הם יכולים לעשות. זה לא יום לדבר בו דווקא על הצלחה על על להרוויח כסף, זה על לקבל החלטות ולעמוד באתגרים כאישה. במיוחד ביהדות; זה קשה, אני חושבת, כאישה דתית יש אתגרים מיוחדים ואני חושבת שאנחנו יכולות לעמוד בהם".

את הסיום חגגה רפפורט רוזן עם משפחתה וחברותיה ברעננה בה היא מתגוררת. כשהגיע לעבודה בארגון רבני צהר, העובדים והעובדות במשרד חגגו עמה את המעמד המרגש עם עוגה מושקעת במיוחד.

עוגה לסיום ש"ס
עוגה לסיום ש"סצילום: הרב בועז גנוט