דיין בבית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה הודה במהלך דיון בבית הדין כי לבתי הדין הרבניים אין עצמאות לדון על פי דין תורה.

מדובר בהקלטה מלפני כמה שנים שנחשפה לראשונה השבוע. בהקלטה נשמע הדיין הרב בנימין לסרי כשהוא אומר לנידון בבית הדין כי בית הדין לא מנהל מלחמות עם בג"ץ ולכן לא יכול להכריע תמיד על פי דין תורה.

בעידן הזה היום במדינת ישראל, והיה תקופות כאלה בגלות של עם ישראל, שאין כח להעמיד את הדת על תילה, אין כוח", אמר הדיין הרב לסרי. בית הדין לא יכול לעשות את הכל לפי דין תורה, אתה מבין?”

בהמשך נשמע כשהוא אומר: "אז אני מסביר לך, בית הדין היום אין לו שום עצמאות, מבחינת דין תורה, אין לו עצמאות... אני מסביר לך אם אתה מחפש דין תורה כשמו וכהגדרתו, אין לנו את הערכאה הזו כי אנחנו לא במלחמה עם בג”ץ ולא במלחמה עם ערכאות אחרות”.

“אז אתה צריך להבין שאנחנו עדיין יכולים לחגוג את העצמאות אבל לא עם העצמאות מלאה”, ציין, והוסיף: "אתה צריך להבין שבית הדין הרבני מכוח החוק ומכח הבג"ץ בשערי ירושלים, זה לא בית דין הרבני שאתה חושב. זה לא זה אני רוצה פשוט שתבין, אז אני מסביר לך מה השתנה. אם בית הדין היה מבין, שיש לו עצמאות ומה שהוא יחליט זה קביל ואין ערכה שתבטל את זה, בית הדין היה מחליט ככה”.


לדברי עמותת אבות למען צדק אשר חשפה ופרסמה את ההקלטה, "דבריו האמיצים של הדיין חושפים את האפליה הבוטה והשיטתית נגד גברים בבתי הדין הרבני. עדותו הכנה של הדיין אינה היחידה, רבים וטובים מחזיקים בדעתו. לא מדובר רק בפחד של דיינים בבית הדין לדון לפי ההלכה ודין תורה, אלא ובעיקר התיישרות לערכים החילוניים של מערכת המשפט הישראלית והפנמה של ערכים פרוגרסיביים פמיניסטיים שתכליתם אפליה ורדיפת גברים ובעיקר נטולי הלכת ישראל".

כפי שפורסם, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו אמר בכנס שערך ארגון 'לכתחילה' לפני כשלושה שבועות כי בג"ץ מצמצם בסמכויות בתי הדין הרבניים.

את הדברים אמר לאחר שקרא את המחקר החדש של מכון 'תורת המדינה' שקובע כי בתי המשפט פעלו במשך שנים בצורה שיטתית ומודעת לצמצם את סמכותם של בתי הדין הרבניים.

הרב לאו אמר כי אכן בית המשפט העליון פעל ב'סוד הצמצום' כאשר הוא עסק בסמכותם של בתי הדין הרבניים. לדבריו, בדיקה מחקרית נוספת תעלה, כנראה, שהצמצום מופעל רק ביחס לבתי הדין של היהודים הדנים עפ"י התורה ולא ביחס למערכות המשפט של דתות אחרות, כלפיהן נוהג בית המשפט העליון בריסון בהתערבות שלו.

לדברי הרב לאו, "חשוב מאוד להדגיש את הדבר הזה, ופשוט לראות כיצד כאשר המדובר הוא במשפט התורה אנחנו פוגשים דבר אחד, ומשום מה ההערצה ביחס למשפטי עמים אחרים, וההבנה שכאשר מדובר בדבר שהוא, נקרא לזה 'חוק דתי', אז שמה מכבדים, אבל לפעמים שוכחים לכבד גם את משפט התורה".

הרב לאו התייחס בדבריו לקביעת בג"ץ כי בתי הדין הרבניים אינם רשאים לדון בדיני ממונות מחוק חוק הבוררות וקבע כי היא אינה נכונה ואינה אמת: "אני התקשיתי גם לראות את ההדגשה, שכביכול, מדוע בתי הדין הרבניים אינם יכולים לעסוק בדיני ממונות, כי יש פה שימוש במשאבי המדינה לדברים שלא מיועדים. אני לא יודע נדמה לי שגם אלה שמתכוננים לבוא אלה שבאים לבית הדין הרבני ומבקשים לדון עפ"י חוק הבוררות כפי שהיה, גם הם אזרחי המדינה גם הם משלמים את מיסייה וגם להם מגיעות זכויות. לבוא ולהגיד שמותר להשתמש רק לדברים מסוימים זה פשוט לא נכון זה לא אמת".