יום טוב כלפון
יום טוב כלפוןצילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

ועדת המשנה לענייני זכאי השבות וקשר עם התפוצות בראשות ח"כ יום טוב כלפון (ימינה) צפויה להתכנס כבר בשבוע הבא לדיון ראשון בכנסת.

לדיון יוזמנו, מאיר שפיגלר שמונה לפרויקטור לקליטת עלייה מאוקראינה ורוסיה, נציגים מהסוכנות היהודית, נתיב, המשרד לקליטה ועליה ורשות האוכלוסין.

בראיון לערוץ 7 אומר כלפון, "כי הוועדה תעסוק ביהודי התפוצות, נושאי עלייה ונושאי קליטה מכלל המדינות בעולם ובמיוחד בצל המשבר המתרחש כרגע באוקראינה".

כלפון דוחה את הביקורת של האופוזיציה והטענה שהגעת הפליטים תפגע במדינה. "יש כל כך הרבה בורות בנושא העלייה. אנשים לא יודעים ש-50 אחוזים מיהודי צרפת נשואים לגויות. אז אותן משפחות לא יעלו לישראל? אין דבר כזה להעלות יהודים רק על פי ההלכה. אם היה ככה לא היינו מעלים אף אחד. אותן משפחות יהודיות כי הן הולכות לבית הכנסת בפריז והילדים לומדים בביה"ס יהודי והאמא מדליקה נרות שבת, אבל לא עברה גיור".

"מדובר במשפחות שעולות לישראל ועוברות גיור ומחזקות את העם היהודי. בסוף כולם מתגיירים. אני מאמין שחוק הגיור של השר כהנא יעזור לכולנו", הוא מוסיף.

לדבריו, "אני מאמין שגם באוקראינה ורוסיה יש מקרים שהבעל יהודי והאישה לא יהודיה, אבל הבעל שומר מצוות. גם בצפון אפריקה ותוניס בשנות ה-50 היו המון מקרים כאלה שהאישה לא יהודייה והיו מגיירים אותם".

עם זאת כלפון מצהיר שהוועדה לא תטפל בפליטי המלחמה. "אנחנו נטפל בעלייה וקליטה של יהודים וזכאי חוק השבות. מדובר על כ-200 אלף זכאים מאוקראינה שמתוכם 50 אלף יהודים ויש עוד הרבה מרוסיה. למדינת ישראל יש גם אחריות על היהודים והקהילות שעדיין נשארו שם ואני אדאג שגם האחריות הזאת תבוא לידי ביטוי".

כלפון מגיב לדברי ח"כ אורי מקלב שתקף את הקמת ועדת המשנה בראשותו. "התנהלות האופוזיציה מבישה. לא רק שחטאו ולא הקימו את הועדה אלא מוסיפים חטא על פשע ודווקא בזמן מלחמה עושים פוליטיקה על גבם של העולים".

לדעתו המתקפות מהצד החרדי אינן ענייניות. "אלו הערות אישיות בגלל החוק שהגשתי על רקע חוק איסור אפליה ספרדיות בסמינרים של האשכנזים. נגעתי לו בנושא כואב כי הם עדיין מפלים ספרדים ותלמידות ספרדיות. מצחיק שנציג של אחד מהפלגים האשכנזים שהוא חלק מתוך פלג בתוך יהדות התורה יגיד שאני לא מייצג ולא בקונצנזוס".

לשאלה האם מדינת ישראל ערוכה לעלייה בהיקפים גדולים מאוד הוא עונה, "המנדט של מדינת ישראל זה לקלוט את יהודי התפוצות בכל מצב ובכל עת. כאן זה הבית הלאומי של העם היהודי. אם ידענו לקלוט פה בשנות ה-50 אלפי יהודים מכל העולם ובשנות ה-90 מיליון יהודים מברית המועצות - וכל זה כשהיינו מדינה פחות חזקה. מדינת ישראל חזקה היום בזכות העולים שהמדינה קלטה במשך כל השנים".