מגילה
מגילה iStock

מגילת אסתר זוכה לאינספור פרשנויות וסוגי פרשנויות. בספרו החדש 'הקריאה הטיפולית והחינוכית של מגילת אסתר' מוצא פסיכיאטר הילדים והנוער ד"ר מיכאל אבולעפיה בפסוקי המגילה תובנות לנפשו ולהנהגותיו של כל אחד ואחד מאיתנו.

"כל פסוק בתורה ובקודש פונה אלינו ולא רק מספר לנו סיפור שהיה", אומר ד"ר אבולעפיה, "בתוכנו יש המן קטן ומרדכי גדול ואסתר כלשהי. כל הדמויות נמצאות בתוכנו. צריך להבין את הפסוק כמקור להתקדמות ובניין עצמי. זו הקריאה הכי מעניינת ואינטראקטיבית, כשהטקסט אומר לי משהו".

אבולעפיה מספר ומדגיש כי כתיבת הספר מתחילה בלימוד כתביהם ופרשנותם של אחרים ומתוכם נלקחו החלקים הנוגעים לתיקון נפש האדם. "אנחנו צריכים להאמין במילה שבפסוק. כל פסוק הוא אומר חיים שלם וקריאת כיוון, מעין צעקה להתחבר לפסוק".

דוגמאות לדברים הוא מציג בפער שבין יחסי מרדכי ואסתר ליחסי אחשוורוש וושתי, פער אותו הוא מגדיר כקצוות בין מי שמקיימים יחסים נכונים ומאוזנים של השפעה הדדית ומשותפת לבין מי שמנהלים יחסי כוחניות ומאבקים. "אצל מרדכי ואסתר יש שיח של שתי דמויות גדולות שפועלות מתוך גודל רוחני. זו זוגיות שאנחנו רוצים להגיע אליה, פחות כעס ויותר רצון להקשיב ושתהיה מסוגלות להשתנות לאור המציאות".

לטעמו של ד"ר אבולעפיה התופעות העכשוויות ביותר כדוגמת הפוטס מודרניזם, הפמיניזם ועוד מופיעות במגילה וממנה ניתן ללמוד על הדרך הנכונה להתייחס אליהם. דוגמא נוספת הוא מוצא בסוגיית יחסי דתיים חילוניים המפלגת את העם, "המגילה מלמדת אותנו איך במציאות הכי חשוכה, כשנדמה שאין אל, במשתה הראשון וכמעט בכל הספר, למעשה הכול זה אלוקות גמורה ויש לנו מה ללמוד מהמציאות הכואבת. המגילה היא סוג של 'אמונתך בלילות', איך בתוך לילה וחשיכה מוצאים את האור, וזה אור מאוד גדול כפי שיודע מי שעובד עם קשיי נפש מורכבים".

וגם לעולם הילדים יש מסרים במגילת אסתר וד"ר אבולעפיה מעלה בהקשר זה את עולם היצרים של הילד. "הילד חי בעולם קרוע וחלקי, הוא לא רואה את השלמות של מה שהוא עושה, וההורה צריך לחבר אותו למקום יצירתי יותר, מקום שבו כל הקושי ירומם אותו. אומרים שהופעתו של מרדכי היא הכוח המדמה, החיבור של הילד לעצמו. אנחנו רוצים להפוך את הילד מיצרי ליצירתי, ממקום של הרס למקום של אמונה בעצמו וחיבור פנימה. זו דמותו של מרדכי שנמצא בתוכנו. הוא לא רק דמות היסטורית.

וכאמור, בספרו מוצא ד"ר אבולעפיה את היחס לתורת הנפש בכל פסוק ופסוק. הדברים, הוא מספר, נכתבו לאורך שנים. "כל פעם הוספתי עוד חלק מתוך הבנה שהפסוק הבא יכול להזכיר עוד עיקרון שלמדתי".

"צריך להקשיב למציאות החשוכה והכואבת כל כך. בדור הזה, שבו רואים הרבה מאוד קשיים וניסיונות במרקם המשפחתי, אנחנו צריכים לראות את האחדות והטוב עמוק פנימה גם בתוך הבלאגן והניסיונות. יש לנו דרישה להיות עמוקים בדור הזה. אם לא חונכנו לכך נצטרך ללמוד איך לאמץ מחשבה עמוקה יותר ושם למצוא מים זכים וטהורים. זו המלאכה שלנו".