אסור שהתוכנית תאושר
אסור שהתוכנית תאושר צילום: ללא קרדיט

נציגי פורום הארגונים למאבק בתכנית המחצבות הגיעו היום (ד׳) למחצבות הלא חוקיות בסעיר ובדהריה במטרה לראות בשטח את הנזקים של תוכנית המחצבות שהמנהל האזרחי מנסה לקדם.

בסיום הסיור, חברי הפורום המורכב מהרשויות שעתידות להיפגע ומהארגונים שפועלים בתחום החליטו על תכנית פעולה לעצירת תכנית תמ"א 52/1 שמקדם המינהל האזרחי להעברת 14 אלף דונם למחצבות ענק בכל רחבי יהודה ושומרון שיפגעו באופן ישיר בבריאות תושבי האזור, בנוף, בטבע, ובאתרי ארכיאולוגיה.

שלמה נאמן, ראש המועצה האזורית גוש עציון שבתחום שיפוטו נמצאות מחצבות כאלו אמר במהלך הסיור: "מכאן אנחנו רואים כיצד יושבי המקום אוכלים את שטח הארץ שלנו. המדינה רוצה להכשיר בתכנית הזו מחצבות שחוצבות בהפקרות והורסות אתרים אריכואולוגים חשובים, פוגעות בטבע ובבריאות התושבים. המדינה היא המקור להפקרות הזו. אנחנו חייבים להתעשת, המדינה חייבת להתעשת".

יוחאי דימרי, ראש מועצה אזורית הר חברון סיפר בסמוך למחצבת דהריה שפועלת באופן בלתי חוקי: "אנחנו רואים מול עניינו כיצד מנהלי המחצבות הפלסטיניות לא מחכים לאישורים, והפועלים ממשיכים לחצוב באופן בלתי חוקי. המחצבות הללו משתמשות בטונות של חומרי נפץ שמגיעים למחצבות האלו באופן בלתי חוקי ובדרך מאוד מסוכנת. בתכנית המחצבות של המינהל האזרחי לא רק שאין דרישה לפיקוח על חומרי נפץ, אלא יש שם הכשרה בפועל להמשך שימוש בלתי מפוקח בטונות של חומרי נפץ. בנוסף, תשתיות הכבישים לא מתאימות לכמות המשאיות שיגיעו לכאן בעקבות התכנית. התכנית הזו מסוכנת ואסור שהיא תעבור."

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע: "יצאנו היום לשטח כדי לראות את הנזקים העצומים שתכנית המחצבות יכולה להוביל ושכרגע מונחת עדיין על השולחן במינהל האזרחי. הקירבה של תוואי המחצבות ליישובים בלתי נתפסת, וההרס של הטבע והארכיאולוגיה שהתכנית הזו הולכת להביא הם חמורים ביותר. החלטנו על דרכי פעולה נגד הכוונה של המינהל האזרחי לקדם את התכנית. אסור שיהודה ושומרון יהפכו לחצר אחורית של מדינת ישראל, אסור שתכנית זו תאושר. אנחנו ממשיכים לפעול בכל המישורים ולא נעצור עד שהתכנית תבוטל."

עו"ד יוסף אקרמן, סמנכ"ל הפורום לישראל ירוקה שהשתתף בסיור מסר: "קידום תכנית תמ''א 52 במתכונתה הנוכחית מהווה רק דוגמא להתנהלות הבעייתית של מדינת ישראל ביחס ליהודה ושומרון. על מדינת ישראל להחיל ביהודה ושומרון את אותם סטנדרטים של בנייה ואיכות סביבה בדיוק כמו בישראל הקטנה. הקו הירוק לא עוצר את זיהום הסביבה. מדינת ישראל חייבת להפסיק להתייחס ליהודה ושומרון כחצר האחורית שלה".

יכין זיק, מנהל הפעילות בתנועת רגבים: "יצאנו לשטח עם ראשי המועצות, מועצת יש"ע וארגונים עמיתים, כדי לראות שחיתות סביבתית במיטבה, או ליתר דיוק, במירעה. תכנית המחצבות מקודמת בבהילות חסרת תקדים בגלל אינטרס מדיני ופוליטי, והיא מעלה ניחוח כבד ומטריד של מתן יד לשחיתות שנועדה להעשיר את בעלי המחצבות וגורמים המסייעים להם ברשות הפלסטינית".

כזכור, ועדת החוץ והביטחון התכנסה בחודש שעבר לדיון חירום בנושא שבסופו הגישה הוועדה דרישה למשרד הביטחון לעצור את הליכי האישור של התכנית ולהתאים אותה בהתאם להליכי התכנון הנהוגים במדינת ישראל. בנוסף, הועדה ביקשה את התייחסות משרד הביטחון לתכנית. משרד הביטחון טרם העביר את התייחסותו בנושא והתכנית עדיין עומדת על הפרק.