ולדימיר זלנסקי
ולדימיר זלנסקי צילום: רויטרס

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ביקש לנאום בפני מליאת הכנסת. כך נחשף באתר וואלה.

שגריר אוקראינה בישראל פנה אל לשכת יו"ר הכנסת מיקי לוי בבקשה לתאם מועד לנאום של נשיא אוקראינה. בלשכה השיבו כי הדבר לא אפשרי מבחינה טכנית, בשל העובדה שהכנסת נמצאת בפגרה ונערכים שיפוצים במליאה.

בכנסת הציעו שזלנסקי יקיים שיחת זום עם כמה חברי כנסת במקום לנאום במליאה. הצדדים מנסים למצוא פתרון שיאפשר לנשיא אוקראינה לדבר בפני הח"כים.

לשכת יו"ר הכנסת פנתה למשרד החוץ כדי לבדוק אם יש רגישויות מדיניות. במשרד החוץ השיבו כי אין להם התנגדות לקיום נאום או שיחת זום של זלנסקי בכנסת.

אתמול נשא זלנסקי נאום דומה בפרלמנט הבריטי ולפני כמה ימים נאם בצורה הזו בפני הפרלמנט האירופי. האוקראינים לא מעוניינים בשלב זה לקיים שיחת זום עם הח"כים בטענה שזה לא מכובד.

ח"כ אלי אבידר שיגר מכתב ליו"ר הכנסת מיקי לוי ובו ביקש לכנס את מליאת הכנסת או לחילופין את ועדת החוץ והביטחון גם במהלך הפגרה כדי לקיים שיחה עם נשיא אוקראינה זלנסקי. "התנהלות זו אינה הולמת בשום צורה", כתב אבידר.

אבידר ציין כי כמו חברי הפרלמנט הבריטי גם לח"כים בישראל צריכה להינתן האפשרות להביע תמיכה בלתי מסויגת בעם האוקראיני. "כל עיכוב של הנושא עד היציאה לפגרה, תציב אותנו בצד השלילי של ההיסטוריה ובניגוד לתמיכה הבלתי מסויגת של הציבור הישראלי בעם האוקראיני. אני מבקש לפעול בהקדם למימוש השיחה עוד היום", כתב אבידר.

אוקראינה טענה היום כי חיל האוויר הרוסי הפציץ בית חולים ליולדות וגרם לנזק עצום וככל הנראה גם לנפגעים בנפש, כולל ילדים ותינוקות שנקברו מתחת להריסות.

בתמונות ששיתפו הנשיא זלנסקי וחברי פרלמנט אוקראינים נראה בית החולים ליולדות בעיר מריופול לאחר ההפצצה של חיל האוויר הרוסי. זו לא היתה ההפצצה הראשונה של בית החולים ליולדות, אולם הפעם טוענים באוקראינה נגרם נזק עצום וככל הנראה ישנם גם נפגעים.

בתמונות שהעלה זלנסקי נראים החדרים והמסדרון בבית החולים הרוסים לחלוטין. "מריופול. תקיפה ישירה של חיילים רוסים את בית החולים ליולדות. אנשים, ילדים נמצאים מתחת להריסות. זוועה! כמה זמן עוד העולם יהיה שותף להתעלמות מהטרור? סגרו את השמיים עכשיו! תפסיקו את ההרג! יש לכם כוח אבל נראה שאתם מאבדים את האנושיות", כתב זלנסקי בציוץ שלו.

גם חבר הפרלמנט האוקראיני דמיטרו גורין צייץ סרטון של בית החולים ליולדות המופצץ וכתב כי עדיין אין מידע על ילדים או תינוקות שנפגעו, אולם לטענתו נשים שהיו בבית החולים נהרגו בהפצצה ויתכן כי ישנם עוד נפגעים מתחת להריסות. "מריופול. ארטילריה רוסית הרסה בית חולים ליולדות ובית חולים לילדים. הרבה נשים הרוגות ופצועות. עדיין אין מידע על ילדים ותינוקות. היי האו''ם מה שלומכם? נא לצייץ מחדש".

הרשויות המקומיות במריופול עדיין לא הודיעו על מספר הנפגעים בתקיפה על בית החולים ליולדות, אולם ראש המינהל הצבאי באזור, פאבל קירילנקו, העלה גם הוא סרטון המציג את ההרס וכתב כי "רוסיה לא רק חצתה את גבול היחסים הבלתי מקובלים בין מדינות ועמים. רוסיה חצתה את קו האנושיות. תפסיקו לקרוא לעצמכם בני אדם".