אוקראינה
אוקראינהiStock

האם זה התירוץ שיאפשר לרוסיה להשתמש בנשק כימי במלחמה אוקראינה?

נציג רוסיה במועצת הביטחון של האו"ם, וסילי נבנזיה, האשים בדיון ביום שישי את אוקראינה וארה"ב כי הן מתכוונות להשתמש בבעלי חיים נודדים על מנת להפיץ נשק ביולוגי נגד הצבא הרוסי באוקראינה, הצהרה שעוררה חששות כי תהווה סיבה עבור נשיא רוסיה פוטין להורות על שימוש בנשק כימי באוקראינה.

בימים האחרונים התעורר חשש בעולם כי בעקבות הדשדוש של צבא רוסיה בפלישה לאוקראינה, הנשיא הרוסי עלול להורות על שימוש בנשק כימי. במהלך הדיון ביום שישי אמר הנציג הרוסי נבנזיה כי "למוסקבה יש ראיות על לפחות 30 מעבדות באוקראינה שבהן נערכת עבודה על נשק ביולוגי. התוכניות כוללות בדיקה על הפצת מחלות באמצעות ציפורים, עופות, עטלפים ואפילו חרקים".

במהלך הנאום אמר נבנזיה כי "אנו קוראים לכם לחשוב על סכנה ביולוגית ממשית לאנשים במדינות אירופה, שיכולה לנבוע מהתפשטות בלתי מבוקרת של פתוגנים מאוקראינה. ואם יהיה תרחיש כזה אז כל אירופה תכוסה. הסיכון לכך הוא מאוד אמיתי בהתחשב באינטרסים של הקבוצות הלאומניות הרדיקליות באוקראינה כלפי העבודה עם פתוגנים מסוכנים שנעשו יחד עם משרד ההגנה של ארצות הברית".

דבריו של הנציג הרוסי עוררו חשש בעולם כי מדובר בהכנה לקראת שימוש של רוסיה בנשק כימי באוקראינה. לינדה תומס-גרינפילד, שגרירת ארה"ב באו"ם, אמרה כי "הכוונה מאחורי השקרים האלו נראית ברורה והיא מטרידה מאוד. אנו מאמינים שרוסיה יכולה להשתמש בחומרים כימיים או ביולוגיים עבור התנקשויות או כדי לתמוך בפעולות צבאיות טקטיות".

גם נציג אוקראינה במועצת הביטחון של האו"ם, סרגיי קיסליצה, הוסיף כי "לרוסיה לא אכפת כלל מבטיחות אזרחיה, כולל מאלפי גופות מתפרקות של חייליה. אוקראינה ניהלה מערכת בריאות שעמדה במלא מחויבויותיה הבינלאומיות ובשיתוף פעולה מלא עם כל הארגונים הבינלאומיים הרלוונטיים. כל השאר הוא גיבוב של הזיות מטורפת של פוטין ועושי דברו, כולל של חברי המשלחת הרוסית לאומות המאוחדות".