איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בשדולת ארץ ישראל ניתחו הערב (שבת) את פרק האכיפה החדש בנגב, אותו תביא השרה איילת שקד לוועדת השרים לאחר שהופרד מתכנית החומש, וחושפים כי הוא סורס לחלוטין מנטיעות קק"ל ושאר תכניות לשימור הקרקע, מתקציבים ומתקנים.

האכיפה תתמקד בתכניות "תומכות הסדרה" ולא בתכניות שמטרתן לשחרר מקסימום אדמות מדינה מבניה בלתי חוקית.

כך לדוגמא, סעיף קטן ו' מתכנית החומש הקודמת - סעיף שימור הקרקע באמצעות נטיעות, השכרה, וקידום תכניות - הושמט לחלוטין. בסעיף הנ"ל בנוסח הקודם שרע"מ התנגדו אליו הנטיעות תוקצבו ב-30 מיליון ש"ח לפחות.

סעיפים קטנים ח', ט' וי' העוסקים בתקנים ותקציבים - הושמטו לחלוטין. המשמעות: אין יותר תקציב לפיקוח.

בסעיף הראשון של ההחלטה החדשה נכתב "שמירת אדמות המדינה מפלישות" לעומת הנוסח הקודם בו כתוב "מפלישות חוזרות". באותו סעיף נכתב "בכפוף למדיניות האכיפה של גורמי האכיפה" והושמט "בהתאם לתיגבור האמצעים והצעדים".

בסעיף 3 בהחלטה החדשה נכתב שיש לתת דגש "לאכיפה תומכת הסדרה" - מושג שנעדר מההחלטה הקודמת.

בנוסף, סעיף ד מההחלטה הישנה - הושמט. הסעיף דורש "גיבוש תכנית להפחתה רב שנתית ומתמשכת של היקפי הקרקע שעליה קיימת בניה בלתי חוקית".

ראשי שדולת א"י ח"כ יואב קיש וח"כ אורית סטרוק אמרו: "פרק האכיפה החדש הוא בלוף ואחיזת עיניים שנועדה לנסות לאחז את עיני הציבור במטרה להסתיר את הכניעה המוחלטת לרע"מ והפקרת הנגב. אנו מודאגים מאד גם מהבטחתו של מזכיר הממשלה, שהבטיח לרע"מ 'צמצום מדיניות האכיפה', שכן ההחלטה כולה כפופה לאותה 'מדיניות אכיפה' שתצומצם בהתערבות מגבוה. זוהי סכנה חמורה לנגב ולמדינת ישראל ואנו קוראים לשרים שקד ואלקין לא לתת ידם לאישור הפרק המדובר שיהפוך לפרק אפל בתולדות ישראל".

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט