ריאן ריינולדס בפרויקט אדם
ריאן ריינולדס בפרויקט אדםצילום: Doane Gregory/Netflix © 2022

לפני ארבעה חודשים, כשנטפליקס שחררו לצפייה את הסרט 'הודעה אדומה' בכיכובם של גל גדות, דוויין ג'ונסון 'דה-רוק' וריאן ריינולדס, תהיתי במדור זה ממש למה נטפליקס לא לקחו את כל התקציב הענק הזה של 200 מיליון דולר ופשוט הביאו אותו לריינולדס כדי שיעשה עוד שניים-שלושה סרטי דדפול.

לשמחתי, כנראה מישהו בחלונות הגבוהים קרא את מה שכתבתי, או, סביר להניח, הגיע לאותה מסקנה בכוחות עצמו, ובסופ"ש האחרון קיבלנו מנטפליקס סרט חדש שכולו ריינולדס – 'פרויקט אדם'.

ריינולדס משחק טייס קרב בשם אדם ריד שגונב מטוס בשנת 2050, ומזנק איתו בחזרה לעבר. הזינוק לא הולך לפי התכנון ואדם מוצא את עצמו ב2022, פוגש ילד קטן בשם, איך לא, אדם ריד.

העניינים מסתבכים כשמיה סוריאן, האישה ממנה גנב ריד את המטוס, חוזרת גם היא לעבר כדי לתפוס אותו, אשתו האבודה של ריד מתערבת והכל הופך לקרב גדול של פיצוצים, יריות וחרבות אור.

נטפליקס מנצלים את המשחק עם הזמנים, ואת העובדה שגיבור אחד הוא בעצם גירסה מבוגרת יותר של הגיבור השני, כדי למזג בין שני ז'אנרים פופולריים של סרטים. 'פרויקט אדם' מציג גם מערכת יחסים של אח גדול ואח קטן בין השניים, אבל גם מערכת יחסים אבהית. תוסיפו לזה את הסצנות עם האבא עצמו והמונולוגים של ועל האמא, וקיבלתם בין כל הבלחי האורות וקולות הפיצוצים גם סרט משפחתי למדי.

החלק של האורות והפיצוצים, אם כבר הזכרנו אותו, קצת מוקצן מדי. 'פרויקט אדם' מוגדר אמנם כסרט מדע בדיוני, אבל גם בסרטים מהז'אנר הזה צריך קו מסוים של היגיון פנימי. היגיון פנימי שלא ממש נמצא כאן. מצד אחד ריינולדס צוחק על מארוול שהם סתם אומרים שטויות עם עניין המולטי-וורסים, אבל מצד שני הסבר שהוא מציע לא נשמע הגיוני יותר.

אבל עזבו את הלוגיקה של המסע בזמן שמתואר בסרט, אם ליוצרי הסרט היה הסבר טוב לזה הם היו עובדים במאיץ החלקיקים בשווייץ ולא בנטפליקס, הבעיה היא שגם כל מה שמסביב מרגיש מאולתר למדי. קרבות שלא מתיימרים להיות מציאותיים, יחסי כוחות לא הגיוניים, וכמובן, אפס מעורבות של המשטרה או הצבא בזמן שחצי עיר מתפוצצת. הגיוני.

אבל אחרי כל הביקורת אנחנו חוזרים לנקודת ההתחלה. 'פרויקט אדם' הוא אמנם לא שיא הקריירה של ריינולדס ולא משתווה לדד-פול בשום צורה, אבל הוא גם לא מנסה.

אין בו את העומק וההומור של דד-פול, אבל גם לא את האלימות והבוטות. הוא נחמד, הוא קליל, הוא מותאם לכל המשפחה, ואם אתם אוהבים את ריינולדס, אז הוא גם בהחלט הסרט להעביר איתו ערב נחמד מול הנטפליקס.