עידית סילמן
עידית סילמןצילום: יחצ

טרם -רפואה דחופה נענתה לקריאתה של יו''ר ועדת הבריאות של הכנסת ח"כ עידית סילמן, אשר קראה בימים האחרונים לארגוני הבריאות והרפואה בישראל להירתם ולסייע במתן טיפול רפואי לאזרחי אוקראינה הנמצאים בישראל כסיוע הומניטירי.

ח"כ סילמן אמרה כי בימים האחרונים מתנהלים דיונים רבים בהיבטים שונים הקשורים לקליטת האזרחים מאוקראינה בישראל. "שוחחתי בנושא עם הנהלת טרם-רפואה דחופה ועם שרת הפנים איילת שקד, על מנת לגבש מתווה להענקת שירותים רפואיים עבור אזרחי אוקראינה הנמצאים בישראל".

ח"כ סילמן הוסיפה וציינה כי "בימים אלה חשוב לנו, כמדינה יהודית, לא לעמוד מהצד בעת בה מתרחש משבר הומניטרי חמור".

מנכ"ל "טרם" נתן אפלבאום ציין עוד "טרם-רפואה דחופה מעניקה בשנים האחרונות שירותים רפואיים לעובדים זרים ומבקשי מקלט במוקד שפתחנו במיוחד עבורם בדרום תל אביב, עם מומחיות מיוחדת בתחום רפואת מטיילים. כעת נרחיב את השירותים לכל רחבי המדינה. האזרחים האוקראינים יוכלו להגיע לכל מוקד מאילת בדרום ועד כרמיאל ונהריה בצפון ולאחר שיזוהו יקבלו את כל שירותי המוקד".

יצויין כי מוקדי טרם מקווים מיון קדמי והצוותים הרפואיים, רופאים אחים ואחיות ופרמדיקים, מעניקים רפואה דחופה בימים שבשגרה לרבות טיפול בפציעות שונות, התקפי לב ומצבי חירום שונים. "כמובן שאם האזרחים האוקראינים יגיעו עם מצבים רפואיים אחרים שדורשים מענה, למשל מחלה שיצאה מאיזון בשל מצב הלחימה וקריסת התשתיות הרפואיות באוקראינה, נגיש עזרה גם בתחום זה ועד שיוכלו לחזור לארצם.

אפלבאום הוסיף כי "טרם רואה בעזרה לזולת ערך עליון, ובמסגרת זאת, גם שלחנו במטוס שיצא אתמול לפולין ומשם יעשה את דרכו יבשתית לאוקראינה, ציוד רפואי הכולל מסיכות חמצן, ציוד החייאה וציוד כירורגי, ציוד רפואי מתכלה וערכות לידה".

שרת הפנים איילת שקד הוסיפה "במסגרת המתווה הנכון והמאוזן שגיבשתי עבור כניסת אזרחים אוקראינים לישראל, כ-5000 אזרחים אוקראינים צפויים להיכנס לישראל מאז פרוץ המלחמה בנוסף לכ-100 זכאי חוק השבות ובני משפחותיהם שצפויים גם הם להגיע. למדינת ישראל יש תרומה גדולה לקליטת אזרחי אוקראינה הבורחים מהקרבות ואזרחי ישראל בהחלט יכולים להיות גאים בהתגייסות למשימה האנושית הזו.

נוסף למתווה שגובש, אני מברכת את יו"ר הקואליציה, ח"כ עידית סילמן שביחד עם 'טרם' גיבשה מתווה שיאפשר לאלפי אזרחים שנמלטו מהמלחמה באוקראינה לקבל שירותים רפואיים בישראל בדומה לשאר הזרים השוהים בישראל. זו עוד הוכחה שאיננו עומדים מנגד ולוקחים חלק חשוב בסיוע ההומניטרי".