אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

תחזית קודרת של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם. על פי הודעת הארגון, המלחמה באוקראינה עלולה להביא למשבר מזון חמור ברחבי העולם, לאחר שגידולים רבים נפגעו כתוצאה מהמלחמה ומחירי המזון יעלו בשיעור ניכר.

מקסימו טוררו, הכלכלן הראשי של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, אמר בראיון ל"גרדיאן" הבריטי כי המלחמה תגרור מחסור באספקת מוצרי יסוד ותפגע בגידולים חקלאיים, והעולם עלול לעמוד בקרקוב בפני משבר מזון כבד שיגרור רעב ועליית מחירים משמעותית של מוצרי מזון בסיסיים.

"כבר היו לנו בעיות עם מחירי המזון. מה שמדינות עושות עכשיו מחמיר את זה, והמלחמה מציבה אותנו במצב שבו נוכל בקלות ליפול למשבר מזון. הפחד הכי גדול שלי הוא שהסכסוך יימשך, ואז יהיה לנו מצב של עליית מחירי מזון ברמות משמעותיות במדינות עניות שכבר היו במצב פיננסי חלש מאוד בגלל מגיפת הקורונה. מספר האנשים הרעבים באופן כרוני יגדל באופן משמעותי, אם זה אכן יקרה", אמר טוררו בראיון ל"גרדיאן".

אוקראינה נחשבת לאחת מיצרניות החיטה ושמן החמניות הגדולות בעולם, ואחראית על אספקת 12 אחוזים מהחיטה לרחבי העולם. גם רוסיה נחשבת ליצואנית ענק של מזון, כאשר 50 מדינות ברחבי העולם מבססות את יבוא החיטה שלהם מאוקראינה ורוסיה.

המלחמה כבר הביאה את מחירי החיטה לשיא של כל הזמנים, כאשר גם מחירי השמן עלו בצורה משמעותית, אולם בימים האחרונים המחירים שוב ירדו מעט.

בעקבות החשש ממשבר מזון עולמי התכנסו ביום שישי האחרון שרי החקלאות של מדינות 7-G ודנו בדרכים לשמור על שווקים פתוחים ולמנוע העלאת מחירים.

"כרגע אנו לא יכולים לומר שהמחירים גבוהים יותר מאשר בשנים 2007-2008, אבל זה יכול להחמיר. אם מצב האנרגיה והדשנים יהפוך לחמור יותר, זה יהיה גרוע יותר מאשר בשנים ההן. אם תוסיפו לכך את הפוטנציאל להגבלות יצוא, זה יחמיר. כמובן שרוסיה יכולה לעשות מה שהיא רוצה עם היצור שלה. אם הם יגבילו את היצוא, אז המצב יחמיר. המחירים יעלו עוד יותר. אנו קוראים לכל המדינות, לא רק ברוסיה, לא להציב מגבלות יצוא", אמר טוררו.