בצלם
בצלם צילום: לוגו

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, הסביר לנציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם כי ארגון השמאל 'בצלם' מקפיד לשלוח לכל שופט חוברת הסברה אישית מידי חודש.

לדבריו, "חוברות ארגון 'בצלם' מגיעות לשופטים (למיטב ידיעתי בכלל בתי המשפט בישראל, לרבות בית המשפט העליון וכן לשופטים בדימוס) מזה שנים רבות על בסיס חודשי או דו חודשי. החוברות מגיעות בתוך מעטפה סגורה עליה מודבקת מדבקה עם שמו של השופט הנמען ובית המשפט שבו הוא מכהן".

את הדברים אמר במסגרת תלונה שהוגשה לנציב תלונות הציבור על שופטים בעקבות כתבה שפרסם העיתונאי יאיר אלטמן ב'ישראל היום', בה נטען כי הנשיא שפירא חילק בעצמו חוברות של 'בצלם' לשופטי בית המשפט.

הנשיא שפירא הסביר כי בחודש המדובר המעטפות שנשלחו מארגון בצלם לא הגיעו כל אחת ללשכת השופט הממוען, אלא כולן הגיעו ללשכתו של נשיא בית המשפט. לדבריו, הוא הנחה להעביר את המעטפות לנמענים, שרגילים לקבל את המעטפות מידי חודש ישירות ללשכותיהם.

בתוך כך, הנשיא שפירא במסגרת התלונה שהוגשה כי "בדרך כלל מועברות החוברות (של 'בצלם', י"ג) מיחידת הדואר של בית המשפט ישירות ללשכות השופטים וזאת על ידי פקידי העזר. בדרך דומה מגיעים ללשכות השופטים מכתבים, חוברות ועלוני מידע שונים מאת שורה של ארגונים ובהם, בין היתר: אגודות לזכויות אזרח למיניהן; עמותות שעוסקות בנושאים שונים כגון מניעת שחיתות, טוהר מידות וכד'; ארגוני תמיכה בנשים מוכות; גברים 'נפגעי' בתי משפט למשפחה; ארגוני הגנת הסביבה; עמותות מכל גווני הקשת הפוליטית (למשל, עמותת 'קהלת') ועוד. כאמור, כל המכתבים הנ"ל מועברים תמיד ישירות (בתוך המעטפה הסגורה בה הגיעו) ישירות [כך, במקור – א.ש.] לנמען, דהיינו: ללשכות השופטים, אשר עושים בהם שימוש כפי שכל שופט/ת מוצאים לנכון".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער ומקומם שחוברות של ארגון בצלם נשלחות לשופטים. מדובר בארגון שקורא למדינת ישראל מדינת אפרטהייד ומחרים רשמית את מערכת המשפט. אני דורש מהנשיאה לאסור על כניסת מעטפות אלו למערכת המשפט בדיוק כמו שהיו אוסרים כניסת מעטפות של ארגונים בעד גזענות ושנאה. נמשיך לפעול שהדבר הזה יפסק. בד בבד אנחנו נפעל לפעול לשופטים גם דוחות וניירות עמדה של ארגון בצלמו שידעו את האמת".