זאב אלקין
זאב אלקין צילום: Gershon Elinson/Flash90

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ושרת הפנים איילת שקד אישרו בממשלה הצעה להקמתה של העיר כסיף למגזר החרדי. העיר המתוכננת תכלול מעל 20,000 יחידות דיור, וצפויה לאכלס כ-100,000-125,000 נפש.

עוד אישרה הממשלה את הקמת היישוב ניצנה שמתוכנן לאכלס כ- 2,200 משפחות בשלב הסופי, ועתיד להיות העוגן של כלל יישובי פתחת ניצנה.

העיר כסיף מהווה פתרון יחיד במינו למצוקת הדיור בחברה החרדית, בשל היקף השטח הזמין לבנייה באזור, שאינו קיים במקום אחר בארץ, בנוסף, בסביבת האזור קיימות תשתיות שמאפשרות הקמה של עיר חדשה בזמן קצר.

על פי הנתונים, מדי שנה גדלה החברה החרדית בכ-11,000 משקי בית חדשים להם צורך מהותי בקורת גג, הצפי הינו כי עד לשנת 2040 יתווספו כ-300,000 משקי בית חרדים למעגל צרכני הדיור, ולפי ההערכות כיום חסרות כ-40,000 יחידות דיור עבור האוכלוסייה החרדית.

העיר כסיף תציע פתרון שיספק את המספר הרב ביותר של יחידות דיור בסל הפתרונות השלם שמציע משרד הבינוי והשיכון לביקוש הדירות במגזר החרדי, במקביל מקודמים פתרונות נוספים על ידי המשרד, שכונות במגוון ערים בארץ ותוספות של יחידות דיור על ידי התחדשות עירונית בריכוזים החרדיים, לדוגמה; שכונת הר יונה בנוף הגליל (תכנית שמקודמת בותמ''ל), שערי עכו, בית שמש, רכסים ועוד.

העיר כסיף תוקם בצומת תל ערד, שבמטרופולין באר שבע ובסמיכות לעיר ערד. בעיר מתוכננים שטחי תעסוקה ומסחר נרחבים בגודל של כ-520,000 מ"ר, שיתנו מענה לכלל תושבי העיר, כמו כן יבנה במקום מרכז רפואי שיספק הכשרה מקצועית בתחומי הרפואה, בנוסף מתכונן אזור מדע, היי טק וביוטכנולוגיות. במשרד הבינוי והשיכון שמו דגש בתכנון כך שבניית העיר תשלב טכנולוגיות חדשות, כגון גגות סולאריים, לחיסכון באנרגיה וחשמל לטובת התושבים.

דגש נוסף הושם על כך שתכנון העיר יתייחס במיוחד לצרכי החברה החרדית, במסגרת תכנון זה תיבנה מערכת תשתיות חשמל ומים הכוללת הכשרים לשימוש בשבת, יוגדרו שטחי ציבור נרחבים לטובת מוסדות חינוך, ישיבות, תלמודי תורה, גני ילדים ועוד.

כמו כן, בניית העיר תותאם לחיים קהילתיים, כך שתהיה פריסה של בתי כנסת, ושטיבלאך בסמיכות למתחמי המגורים, בנוסף על פי התכנון, מבני המגורים יאפשרו את הרחבת הדירות, ללא פגיעה במרחב החזותי השכונתי, ויכללו מרפסות סוכה בכל דירה.

היישוב ניצנה מתוכנן בשלב א' כשכונת מגורים הכוללת במסגרתה את "הקהילה החינוכית התיישבותית ניצנה" ובשלב ב' צפויה הרחבתו בסמוך למתחם החינוכי כאשר היישוב ניצנה מתוכנן לאכלס כ- 2,200 משפחות בשלב הסופי, ועתיד להיות העוגן של כלל יישובי פתחת ניצנה.

הקהילה החינוכית התיישבותית ניצנה נוסדה בשנת 1986 על-ידי אריה לובה אליאב, בסיוע של הסוכנות היהודית ופועלת כמרכז הדרכה חינוכי ולצידו מוקד נופש מדברי, המפעיל מגוון רחב של יוזמות חינוכיות למגזרים השונים המרכיבים את החברה הישראלית.

הבנייה של העיר כסיף ושל היישוב ניצנה צפויות להתחיל בחודשים הקרובים.