אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

6,521 מאומתים חדשים לנגיף הקורונה אובחנו אתמול (שני) בישראל לאחר שבוצעו 67,596 בדיקות. מקדם ההדבקה עלה ל-0.91.

בבתי החולים מאושפזים 340 חולים שמצבם מוגדר קשה, מהם 148 מונשמים. מניין הנפטרים מקורונה בישראל עומד על 10,392 בני אדם.

אמש דווח בכאן 11 כי מקרים ראשוניים של מוטציית הדלתאקרון, תת זן של נגיף הקורונה, עלו באחרונה בריצופים הגנטיים במעבדות בישראל.

מדובר במקרים אחדים בלבד של אנשים שהגיעו מאירופה ורוצפו גנטית - והווריאנט הזה עלה בריצופים ולכן מעריכים כי מדובר בדלתאקרון.

כעת מנסים לברר מהי המשמעות הקלינית של הוויראנט בעל מוטציות שהן של הדלתא וגם של האומיקרון. ההערכות בארץ הן כי אין לו משמעות קלינית מטרידה, ולא חושבים לפי שעה שהוא אלים יותר, כי יש לו מרכיבים של הדלתא המוכר שהחיסון פועל עליו, וגם מרכיבים של האומיקרון.

מנהל מחלקת קורונה בהדסה עין כרם, פרופ' דרור מבורך, התייחס לנושא ואמר לכאן חדשות: "עדיין לא יודע אם יש לו כוח לפתח גל. יכול להיות שזה יהיה הדלתאקרון הזה שיכול להיות שיתפתח לגל יותר גדול. יכול ליהות שיופיע וריאנט חדש. כל האפשרויות קיימות. אנחנו מחכים קשובים וערוכים".

הזן התגלה לפני כחודשיים באירופה ולא התפשט או נעשה דומיננטי. עם זאת עדיין לומדים את המאפיינים שלו גם בארץ וגם בעולם. הזן לא נמצא כרגע בקהילה בארץ ולא רואים אותו עדיין אצל אנשים שנדבקים בקורונה, אלא רק על מקרים בודדים שהגיעו מחו"ל.

מה שכן מטריד כרגע היא התפשטות הוויראנט BA2 המתגלה בקרב 50 עד 60 אחוזים מהתחלואה. עולה חשש שמי שאינם מחוסנים או מי שהחיסוניות שלהם דועכת כי עברו כמה חודשים מהמנה האחרונה שקיבל יחלה בו. החשש הוא כמובן למבוגרים, בעיקר כאלה שאינם מחוסנים, אבל לא רק. עוד עולה חשש כי מקדם ההדבקה ימשיך לעלות.