עבודות בנגב
עבודות בנגבצילום: רגבים

ממשלת ישראל החליטה בישיבתה השבועית החלטה להקים עיר חדשה לאוכלוסייה החרדית - כסיף.

על פניו החלטה מצוינת. מצוקת הדיור במגזר החרדי גדולה בהרבה מהמצוקה הקיימת במגזר הכללי. הסיבות מגוונות. עיקרן: שיעורי ילודה גבוהים יחסית לשאר האוכלוסייה הכללית ומועד נישואין מוקדם יחסית.

מחקרים שונים טוענים שבעוד פחות מעשר שנים הציבור החרדי יזדקק כדי לאכלס את ילדיו הנישאים ל-200,000 יח"ד על כל הבירוקרטיה הנגזרת מכך ומחירי השוק שרק הולכים ומאמירים עם כל יום שחולף.

ובכל זאת המנגינה היחידה שהושמעה אתמול מכיוונם של חברי הכנסת החרדיים היא מנגינת הזעקה, השוד והשבר.

כאן שואל השואל: האם הפוזיציה היא אכן חזות הכל? האם עובדת ישיבתם על ספסלי האופוזיציה עיקרה את שליחותם הבסיסית כשליחי ציבור עבור המשפחה החרדית בישראל?

ובכן, התשובה מורכבת יותר.

בשיחות סגורות מודים חברי הכנסת החרדיים שישתפו פעולה עם קידום כל מיזם נדל"ן שיוגש לרווחת ההורים החרדים, ובכלל זה גם קידום העיר כסיף. אין להם באמת פריבילגיה להפקיר קרקעות העשויות לצנן את מצוקת הדיור במגזר, תהיינה היכן שתהיינה.

הסיפור האמיתי נכתב חודשים אחדים לאחר כינון הממשלה. כשזאב אלקין נכנס למשרד השיכון הוא גיל תוכנית שקידם קודמו במשרד יואב גלנט עבור הציבור החרדי בקרית גת מערב.

מקורה של התוכנית בהחלטת ממשלה מלפני כשלש שנים בה הובהר כי הממשלה תקדם בנייתן של שתי ערים חרדיות – כסיף ושפיר. שפיר ממוקמת בצמידות לקרית גת-מערב.

חברי הכנסת החרדיים הוציאו את שעון החול וגילו כי פיתרון הקמת הערים העתידיות יארך שנים ארוכות וניסו לקדם בחסות החלטת הממשלה את קרית גת מערב עבור הציבור החרדי באמצעות שינוי התוכניות והתאמתן למשפחה החרדית.

גלנט זרם. לאורך כשנתיים נשפכו לא מעט כספים ממשלתיים כדי לקדם את המיזם. אלקין נכנס למשרד ועצר את המיזם הממשלתי. עם כל הכבוד, יש קואליציה והחרדים לא חברים בה. אין ארוחות חינם. החרדים רתחו מזעם.

הח"כים החרדיים אינם דורשים לפנק את המגזר באמצעות התמקמות במרכז הארץ. הם טוענים שהתמקמות בכסיף אינה ריאלית לשנתיים הקרובות בעוד שפיתרון קרית גת-מערב זמין כאן ועכשיו. אם רוצים פיתרון – הפיתרון קיים, הם אומרים. כל החלטה אחרת היא זריית חול בעיני הציבור.

לכך יש להוסיף את הביקורות שהושמעו בעבר כלפי ההתיישבות בכסיף: היעדר הנגישות, היעדר אפשרויות תעסוקה.

לדברי הנציגים החרדיים, המדינה לא רוצה לפתור את המצוקה החרדית: היא מעוניינת במשפחה החרדית כדי להציל את הדמוגרפיה בנגב מפני ההשתלטות הבדואית. זה נכון גם בעכו ובנוף הגליל – שני המקומות היחידים בארץ בהם ישנה הסכמה מקומית לקליטה מאסיבית של משפחות חרדיות.

הם רוצים בשר תותחים. לא תודה, הם אומרים.