מאה שערים
מאה שערים צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

נציגים במליאת העיר ירושלים יקימו את "השדולה למען ירושלים חופשית" שתלחם בתקציבים שמפנה עיריית ירושלים לטובת המגזר הדתי בעיר.

בשבוע הבא יתכנסו נציגי מליאת העיר יוסי חביליו ולורה ורטון, יחד עם פעילים נוספים, ויגבשו יחד תכניות פעולה למען הציבור החילוני.

במודעה על פרסום האירוע נכתב: "מפריע לך על עוד גן ממלכתי שנסגר לטובת גן חרדי? מעצבן אותך שעם כספי הארנונה ממנים אירועים דתיים אבל לא פעילות בשבת? מרגיז אותך לראות רחובות חסומים בשבת שבעבר היו פתוחים?"

בתוך כך, האירוע הפוליטי אמור היה להתקיים במבנה "המפעל", שהינו נכס עירוני המוקצה למבקשים אותו רק למטרות אומנות ותרבות. בעקבות פניית ערוץ 7 לעיריית ירושלים נאלצו מארגני האירוע להזיז את מיקום האירוע לכתובת אחרת.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני מברך על ביטול קיום האירוע בנכס עירוני שמיועד לתרבות ואמנות. מישהו מדמיין מודעה 'מפריע לך לשמוע שעוד גן ממלכתי יהודי נהפך לגן ערבי פלסטיני?' כמובן שלא. יותר מזה בטוחני שחברת המועצה ממרצ הגברת לורה ולרטון וסגן ראש העיר יוסי חביליו היו הראשונים לצאת נגד נוסח גזעני זה. אבל לכתוב אותו דבר על חרדים זה כן בסדר? ארגון בצלמו לא יתן שנכסים עירוניים בניגוד לחוק ישמשו במה לאירועים מסיתים גזענים ובניחוח של שנאה".

מסגן ראש העיר יוסי חביליו נמסר: "יהונתן שלום, האירוע לא יתקיים במפעל, בשל כך שמדובר בנכס עירוני, אלא במקום אחר והודעה על המקום תינתן בימים הקרובים. אין מדובר באירוע אנטי חרדי אלא באירוע שנועד לדאוג לשמירת ירושלים ליברלית, פלורליסטית ופתוחה לכולם. אתה מוזמן לאירוע".

מלורה ורטון נמסר: "אני, ידידי יוסי חביליו ואנשים רבים בעיר רוצים לדאוג לזכויות של הציבור הפלורליסטי הרחב והחשוב בעיר. אנחנו לא פועלים מתוך רגשות 'אנטי' אלא מתוך רצון לקדם את האנשים היקרים שעובדים וחיים בעיר הזאת שראויים גם הם להשקעות, לתמיכה, ולתמורה בעד הארנונה. בשנים האחרונות התקציבים לציבור החרדי ובעיקר לעסקנים החרדים, גדלו בצורה בלתי סבירה: תקציב לתרבות התורנית, למשל, גדל ב-120% בחמש שנים האחרונות".

לדבריה, "בסך הכל בקרב התושבים הבוגרים בעיר חרדים מהווים פחות מ-25%. אנחנו רק מבקשים חלוקה צודקת יותר של משאבי העירייה. לגבי האירוע: כן, אנחנו נתכנס ונתחיל להפעיל שדולה למען הציבור החשוב שאנחנו מייצגים. רצינו להתכנס במפעל אבל ברגע ששמענו שיש התנגדות, ולמרות שמשפטית לא נראה לי שיש כל בעיה, החלטנו לשנות מיקום. המפעל הוא פרויקט אדיר וחשוב לתרבות בעיר ולא רצינו לגרור את המקום למרכז של ויכוח מטופש ומיותר".