ד"ר ספי מנדלוביץ', המשנה למנכ"ל משרד הבריאות מסביר בראיון לערוץ 7 את ההתפתחויות סביב גילוי נגיף הפוליו בישראל לפני ימים אחדים.

בדבריו מדגיש ד"ר מנדלביץ' את חשיבות ההתייחסות לנגיף הפוליו באופן רציני ומהיר. מצב הפוליו בישראל מנוטר על ידי משרד הבריאות ואחת לתקופה מתגלים נגיפים בדיגומי ריכוז הביוב באזורים שונים ברחבי הארץ. הבעיה מתחילה להתגלות כאשר קיימת הצלבה בין עדות לעליה של שיעור הפוליו בביובים לבין מקרה קליני ראשון. מציאות זו היא שהייתה בשבוע שעבר, ומכאן מקור הדאגה.

מנדלביץ' מציין שמצבה של הילדה בת הארבע בשיפור, אך מדובר באירוע שלא היה בישראל כבר עשרות שנים ולכן מדובר בנורה אדומה מבחינת משרד הבריאות. "אנחנו מזהים את העליה בנגיף הזה רק באזור ירושלים", הוא אומר ומציין כי תוצאות בדיקות נוספות צפויות להגיע למשרד שמקיים מעקב לבחינת עליה וירידה בהיקפי הנגיף. הבדיקות, הוא מציין השתכללו בתקופת הקורונה ובשל כך השתכללה גם יכולת הניטור של נגיפים.

הסכנה היא מהתפשטות הנגיף למקרים נוספים, מה שהוביל לפעולה האגרסיבית המהירה אליה נכנס משרד הבריאות בתוך שעתיים מרגע הגילוי, וכעת, הוא מדגיש, קיימת חשיבות ראשונה במעלה לסוגיית ההתחסנות.

ההתמקדות בפעילות משרד הבריאות היא באזורי ירושלים רבתי, שם ניתן למצוא גם שיעור התחסנות נמוך לצד גילוי הנגיף. על מנת לעודד התחסנות עוברים נציגי המשרד מבית לבית, מחלקים דפי מידע, משוחחים עם האוכלוסייה ועם מובילי דעה ומפרסמים בתקשורת הרלוונטית, ולדבריו כבר ניתן לגלות עלייה בהיקפי ההתחסנות.

על הקורונה מדגיש ד"ר מנדלביץ' את חשיבות ההסברה המתמשכת, את ההקפדה על מסכות מבלי לאפשר לאופוריה להשתלט על הציבור. "מכל העולם פונים אלינו להתייעץ ולראות מגמות כי אנחנו נחשבים מדינה שיודעת לזהות מגמות מבעוד מועד. אין צורך להיכנס לפאניקה. אנחנו עוקבים אחרי המספרים. הדרך הפשוטה להתמודד היא הקפדה על מסכות, מניעת התקהלויות ומי שלא מרגיש טוב שיילך להיבדק".