עמר בר לב
עמר בר לב צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לביטחון הפנים עמר בר לב מעוניין לאסור על עליית חברי כנסת להר הבית בחודש הרמדאן בשל חשש למהומות, אך היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה כתבה לו כי הוא אינו מוסמך לעשות זאת.

בחדשות 12 דווח כי על פי הנחיית בר-לב, אותה הוא העביר למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ביום חמישי האחרון – כל ח"כ שמבקש לבקר בהר במהלך הרמדאן, יצטרך לקבל את אישור מפקד המחוז ואת אישור המפכ"ל. בר לב טוען כי העלייה של חברי הכנסת להר במהלך ימי הרמדאן יכולה לייצר התלקחות שיש למנוע.

אלא שבמכתב חריף במיוחד ששלחה לו היועצת המשפטית לממשלה הובהר לשר שאין שום הצדקה ביטחונית למהלך שלו - ולא הובעה שום דאגה מצד שירותי הביטחון.

"אבקש להעיר כי ההחלטה על מניעת כניסת ח"כ להר הבית צריכה להיעשות על דעת רה"מ ושר הביטחון כמי שמופקדים על ביטחון המדינה ולאחר התייעצות עם שירות הביטחון הכללי. הגבלת גישה של ח"כ לכל מקום שאינו ברשות היחיד אפשרית רק כאשר יש יסוד סביר לפגיעה ביטחון המדינה או לשם מניעת גילוי של סוד צבאי. הקריטריונים שציינת חורגים מהקריטריונים הקבועים בסעיף החוק", כתבה בהרב מיארה לבר לב.

השר בר לב מסר בתגובה: "אין ספק שחופש התנועה של חבר כנסת הוא מוחלט בכל ימות השנה ובכל רחבי המדינה כולל בהר הבית. נשאלת השאלה במצב בו מתפתחת סכנה בלתי צפויה מראש לשלומו ולחייו של חבר כנסת האם חובתה של המשטרה לפעול למניעת הסכנה לחייו של חבר הכנסת".