וויסקי
וויסקיצילום: פלאש 90

ארגון כושרות מפרסם הבוקר (רביעי) רשימה של משקאות ויסקי ווודקה כשרים למהדרין, למרות שהם לא מצויידים בחותמת כשרות מהדרין.

לדברי ארגון כושרות, "הוודקה מיוצרת מאלכוהול המופק מתפוחי אדמה או דגנים. על אף שחומרי הגלם הבסיסיים של הוודקה כשרים - אין לשתות וודקה בלא הכשר, משום שיש בה חשש לאיסור 'חדש', או לתוספת של מי גבינה (גבינת גויים), כמו כן החוק הישראלי אינו אוסר להוסיף לוודקה חומרים שונים שכשרותם מוטלת בספק".

בנוסף, הכשרות של הוויסקי מורכבת משני פרמטרים: כשרות הליך הייצור וכשרות חומרי הגלם. הליך הייצור: יצרני הוויסקי טוענים שיישונו של הוויסקי בחביות ששימשו בעבר ליין – נותן לו 'ארומה' של יין ומשביח את טעמו. במקרה זה גם כאשר מרכיבי הוויסקי כשרים, ישנו חשש בכשרותו, שכן היין הספוג בחביות אסור כ'יין נסך'. יש שהקילו לשתות גם וויסקי המיושן בחביות יין, משום שלדעתם טעמו של היין בטל. בהיתר זה תמכו בעל ה'מנחת יצחק' והרב משה פיינשטיין, אך כתבו שנכון שירא שמים ימנע משתיתו.

מרכיבי הוויסקי: הוויסקי מיוצר מדגנים וקטניות, ומרכיביו אינם בעייתיים. אולם לעיתים מוסיפים בו חומרי עזר שונים ללא סימון מפורש על גבי הבקבוק.

תומר בן צבי, מנכ"ל כושרות ומנהל המחקר של הארגון: "רבים מצרכני משקות האלכוהול אינם מודעים לבעיות הכשרות שנמצאות בתחום. הקפידו לבדוק על פי ההנחיות שלנו בכדי להימנע מצריכה של משקאות בעייתיים. פורים שמח לעם ישראל".

בתוך כך, ארגון כושרות פרסם רשימה של משקאות ודקה ווסקי נפוצים שנבדקו על ידו והם כשרים למהדרין.

משקאות וויסקי כשרים למהדרין
משקאות וויסקי כשרים למהדריןצילום: ארגון כושרות
משקאות וודקה כשרים למהדרין
משקאות וודקה כשרים למהדריןצילום: ארגון כושרות