חיי תורה באקדמיה
חיי תורה באקדמיהאיגוד בתי המדרש התורניים באקדמיה

מורים ומורות רבים במוסדות החינוך של הציונות הדתית משקיעים מאמצים גדולים בכדי להקנות לתלמידים את הכלים הטובים ביותר להמשך חייהם.

רגע לפני צאתם לחיים שבחוץ, התלמידים מקבלים ממוסדות החינוך כלים לבניית משפחה, להתמודדות בשירות הלאומי ובצבא, מקבלים סיוע בקבלת ההחלטה לאיזו ישיבה/מכינה ללכת ובאיזה תקן שירות לאומי לבחור, אך בדבר אחד שכחנו להתעסק.

מסלולם של התלמידים לעבר עתידם עובר גם בתחנת האקדמיה, ועבור התחנה הזאת התלמידים לא מקבלים הכנה ראויה ומספיקה. למעשה, פעמים רבות שהתלמידים אינם מקבלים את הכלים לשמירה על הרמה התורנית ולהמשך צמיחתה גם בשנות לימודי התואר.

סטודנטים דתיים רבים, בוגרי ישיבות ואולפנות, מגיעים אל דלתות האקדמיה, כאשר בעברם למדו תורה שנים ארוכות והספיקו לבנות קומה רוחנית. אולם מרגע הכניסה לאוניברסיטה או המכללה, הסטודנטים נותרים ללא עוגן רוחני ומעטפת תורנית שילוו אותם לאורך הלימודים האקדמאים.

מחנכות ומחנכים, תפקידכם קריטי בעיצוב הזהות הדתית של תלמידיכם! לפרטים נוספים והרשמה לאירוע לחצו כאן.

כולנו יודעים כי לימודים במוסדות האקדמיים השונים מעלים לא פעם אתגרים תורניים לא פשוטים, הדורשים התייחסות ומענה תורני ראוי עבור הסטודנט. כיום קיימים בתי מדרש תורניים במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ, אך המודעות לכך בקרב הסטודנטים היא פחותה למדי.

איגוד בתי המדרש התורניים באקדמיה, מאגד בתוכו מעל 40 מסגרות המלוות את הסטודנטים הדתיים בזמן התואר, ומעניקים להם מעטפת תורנית ואווירה חברתית שיאפשרו לבוגרי מוסדות הציונות הדתית לעבור את השנים הללו מתוך התקדמות רוחנית.

"לפני שלוש שנים ניסיתי יחד עם ר"מ בישיבת הסדר מוכרת להרכיב רשימה של מסגרות תורניות עבור תלמידיו לקראת לימודים באקדמיה, והגענו למסקנה שהגיע הזמן שהמקומות הללו יקבלו מקום ראוי בתודעה הציבורית" מספר שמוליק וינברגר, מנהל איגוד בתי המדרש התורניים באקדמיה. "לר"מ הזה היה חשוב מאוד לוודא שתהיה לתלמידיו מסגרת תורנית מהרגע שייצאו מכותלי בית המדרש. לעומתו, מחנכות ומחנכים רבים עסוקים בעיקר בכאן ועכשיו, ופחות בשנים הבאות של תלמידיהם. אבל אחרי מספר שנים, כשפתאום הם רואים את בוגריהם מתרחקים, הם מתבאסים".

"יש כאן עבודה תודעתית גדולה, שבסופה הסטודנטים הדתיים חייבים לדעת שיש להם לאן לפנות" אומר שמוליק וינברגר. "אם היום כל תלמידה בסיום שנותיה באולפנה עוברת בצומת הדרכים של שירות לאומי, ולפעמים גם מדרשה, וכל תלמיד יודע שלאחר י"ב הוא צריך לבחור בין ישיבת הסדר / ישיבה גבוהה / מכינה, ולאחר מכן לצבא, חשוב מאוד ששאלה דומה תעלה בקרב כל מי שהולך ללמוד תואר: באיזו מסגרת הוא יוכל לשלב תורה באקדמיה?

מחנכים ומחנכות יקרים, הגיע הזמן לדאוג גם לעתידם הרוחני של תלמידיכם. אתם עוזרים להם שנים ארוכות להתפתח ולצמוח, ברמה האישית, החברתית, הלימודית והתורנית. אבל התלמידים צריכים כלים גם לרגע שאחרי, לאוניברסיטה ולמכללה.

המועד החדש: יום שלישי כ"ו אדר ב , 29/3 בשעה 19:00

המיקום החדש: מרכז שורשים, רח' שמאי 13

ערב מיוחד עבור מורים ומורות, רמי"ם, רבני ישיבות ומדרשות, בו יחשפו לעולמם הפנימי של הסטודנטים הדתיים, לאתגרים ולהתמודדויות מולם הם עומדים.

במהלך הערב, שיתקיים על ידי עיריית ירושלים והאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, יעלה מופע בכורה שיפגיש בצורה חיה את הקונפליקט שעובר על סטודנטים דתיים, בוגרי ישיבה, אולפנה או מדרשה. המופע ימחיש את המורכבויות החברתיות, את הפער בין האולפנה, המדרשה או הישיבה לאוניברסיטה, וההתמודדות שזה יוצר.

בערב יתקיים גם פאנל ודיון עם יוצרי המופע, תינתן שיחה מפי הרב מתניה ידיד, רב, מרצה ומחנך, אשר עוסק שנים רבות בנושא עיצוב הזהות הדתית של צעירים וצעירות דתיים. במהלך הערב ייערך מפגש פתוח ושיח עם צעירים ירושלמים בנחלאות ובמחנה יהודה, במקומות בהם הסטודנטים חיים ומסתובבים.

מחנכות ומחנכים, תפקידכם קריטי בעיצוב הזהות הדתית של תלמידיכם! לפרטים נוספים והרשמה לאירוע לחצו כאן.