ג'ודי ניר מוזס שלום
ג'ודי ניר מוזס שלוםצילום: הדס פרוש, פלאש 90

אשת התקשורת ג'ודי שלום ניר מוזס מתנצלת על ציוץ שפרסמה לפני מספר חודשים, והשתמעה ממנו ביקורת על הרב אסף נאומבורג והמכינה הקדם צבאית "עצם" במושב נווה שבעוטף עזה.

מוזס כתב בטוויטר: "לפני מספר חודשים צייצתי משהו שהיו שהבינו שכוון למכללת עוצם, לרב נאמבורג, העומד בראשה. חייבת לרב התנצלות.

"תכלס", היא הוסיפה, ''אני מתה על המכללות הקדם צבאיות. בעיני הבחורים שלומדים במכללות ובכלל מתיישבי יש"ע אלו הציונים האמיתיים שמקריבים את האני שלהם למען המדינה שלנו. כן ירבו''.

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

כזכור, בחודש יולי האחרון נחתם הסכם בין חדשות 13 ומכינת עצם, שלפיו הערוץ יפצה כספית את המכינה הקדם־צבאית ואת הרב אסף נאומבורג. שני הצדדים הגישו לבית משפט השלום בתל־אביב בקשה לסיים את ההליך המשפטי ביניהם, לאחר ש"התובעים והנתבעים הגיעו להסכמות הכוללות רכיב כספי, מחוץ לכותלי בית המשפט".

תחילתה של הפרשה בשנת 2019, כאשר ערוץ 13 פרסם הקלטות משיעורי רבני מכינת עצמונה, ובעיקר משיעוריו של הרב אסף נאומבורג, רב במכינה. בכתבה, ששידר הכתב עמרי מניב, נטען למעשה שהמכינה מטיפה לערכים אנטי־ציוניים ומתנגדת לגיוס לצה"ל.

לאחר השידור בחדשות 13 התברר שהכתבה סילפה את דברי הרב נאומבורג והוציאה אותם מהקשרם. בשיעורו "המחיז" נאומבורג בפני תלמידיו עמדות של הציבור החרדי בסוגיות ציבוריות, ובהן ההתנגדות לשירות בצה"ל, אך כתב חדשות 13 נתן לצופים להבין שאלה עמדותיו של מעביר השיעור ושל מכינת עצמונה עצמה.

מכיוון שהפרסום עורר סערה וגרר ביקורת על המכינה ורבניה, הגישה מכינת עצמונה תביעה נגד חדשות 13. חדשות 13 ועמרי מניב פרסמו התנצלויות אך המכינה והרב לא הסתפקו בהתנצלות והגישו תביעת נזיקין נגד ערוץ 13. הערוץ בחר לא להגיש כתב הגנה וחתר להגיע להסדר חסוי שבמרכזו "רכיב כספי". למעשה הערוץ יפצה כספית את המכינה ואת הרב נאומבורג.