אתרי הבניה
אתרי הבניהiStock

בשעה טובה חיפשתם, בחרתם, השקעתם וקניתם דירה חדשה בבניין.

לצד השמחה וההתחדשות המבורכת, מסתבר שההתקדמות הטכנולוגית והחדשנות בבניה מביאות לצדן גם התלבטויות הלכתיות שיש לתת עליהן את הדעת (ורבים מאתנו לא מודעים אליהן).

רובנו מכירים את נושא מעליות השבת ( שקבלו מענה בחוק התכנון והבנייה), אך איננו מודעים לכך שפתיחה בודדת של ברז מים ברוב הבניינים מעל 6 קומות גוררת את הפעלת משאבת הגברת לחץ, איננו מודעים שמד המים הדיגיטאלי, קורא את צריכת המים באמצעות חיישנים ומעביר את נתוני צריכת המים לצג הדיגיטאלי, איננו מודעים לחיישני תנועה ולמערכות כניסה ויציאה לבניין שמופקדים על בטחון השוהים בבניין ובמקביל על צריכה אנרגטית יעיל ולחסכון בחשמל באזורים ללא תנועת אדם, ושבזריקת שקית אשפה לפיר האשפה, אנו עלולים לגרור את הפעלת הדחסנית ע"י צרכן בודד, ובכך לחלל שבת . (הבאתי כאן דוגמאות מרכזיות אך הנושא רחב יותר)

בסביבה השכונתית מותקנים עזרים נוספים על המותקנים בבניינים, שגם אליהם יש לתת את הדעת, כגון: פחי אשפה טמונים הכוללים חיישנים שמעבירים אינדיקציות על כמות האשפה במצב נתון , מצלמות רחוב , תאורת רחוב חסכונית, מדי מים דיגיטליים שמעבירים מידע שוטף על צריכת המים , תשתית עתידית לרכב אוטונומי ועוד.

משבר הדיור והצורך הדחוף לבניית יח"ד , מביא לבנייה מאסיבית של מגדלים בכל חלקי הארץ כדי לנצל זכויות מקסימאליות על חטיבת קרקע תוך יצירת שטחים ירוקים לשמירה על שטחים פתוחים שיבטיחו איכות חיים בסביבות העירוניות המתחדשות ( פרוייקטי פינוי בינוי) .

לאחרונה עולה הדרישה לתת מענה הלכתי מהודר לפרוייקטי התחדשות עירונית במגזר החרדי (נשאלתי על כך לגבי פרוייקטי התחדשות עירונית בערים מעורבות כגון ירושלים ונתניה)

קיימים שני מכונים מרכזיים שעוסקים בייעוץ לתיאום תכנון, בפיקוח ואישור מנגנונים מתקדמים מותאמי שבת ובאישור סופי אחר ההתקנה.

המכונים הם מכון מדעי טכנולוגי להלכה בראשות הרב הלפרין. המכון נותן מענה הלכתי מקיף לציבור החרדי , ומכון צומת בראשות הרב מנחם פרל שנותן מענה מקיף בעיקר לציבור הדתי לאומי.

הפתרונות ההנדסיים הינם פשוטים ובעלות שולית שאינה מכבידה על עלות הקמת הבניין, או על התחזוקה. עלות יישום המערכות בשלב התכנון המוקדם תעלה מאות בודדות של שקלים ליחידת דיור ותשפיע בעלות חודשית של שקלים בודדים על עלות התחזוקה השוטפת.

דוגמא לפתרונות הינם נטרול חיישנים ע"י שעונים אסטרונומיים, הפעלה רציפה של אחת המשאבות להגברת לחץ בתדר נמוך או במקרה של מדי המים , הרכבת מונה מים מותאם לשבת בעל רזולוציית רישום נמוכה , המשדרת נתונים במרווחים קבועים

המושג 'כשרות בנינים' הולך ותופס מקום בתודעה הציבורית והמקצועית, ובעזרת המכונים שהוזכרו, תשומת לב ורצון טוב- הוא גם אפשרי

הכותב הוא מהנדס בנין מזה כ20 שנים ועוסק בין השאר בהפיכת הבניה לגובה לאופציה איכותית והלכתית עבור הציבור המגוון של שומרי השבת