שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

ואולי אותה שתיקה

המתקפה השמאלית על פקודת היום שהוציא בשעתו עופר וינטר לא יכלה לו. תקוותיהם שהקצין המוערך ימצא את דרכו אל מחוץ לשורות הצבא התבדתה. אבל מסתבר שהמתקפה הזו הניבה בכל זאת הישג שמאלי לא מבוטל. הרגשנו אותו לאחר הפקודה מרוממת הרוח טרם היציאה לשיפוץ קבר יוסף מפיו של מח"ט שומרון השבוע.

עוד טרם הורמה האצבע מהמע"ד וקול ה'פפפפפפ' של מכשיר הקשר עוד לא פסק וכבר החל מחול השדים המבקש לבולעו חי. איך העז לבטא אמירה רוחנית-לאומית דרך מכשיר קשר חילוני. טרפת. הדתה של ממש. שומו שמים והרעידי ארץ.

אבל אז הגיעה התגובה מימין, או יותר נכון הכמעט שתיקה מימין. רוב העם תומך ברוח דבריו של המח"ט, אבל מנהיגות הימין חששה לתת גיבוי למח"ט המותקף. בשביל מה להם להיכנס לפה של השמאל ברעבונו. נשב על הגדר ונראה מה יעלה בגורלו של המח"ט. למה להסתכן ולהפנות את האש אלינו?

את השתיקה המפוחדת הזו הרוויח השמאל באותה מתקפה חסרת פשרות על עופר וינטר.

לצאת החוצה

כולנו ליהגנו לא מעט על החובה לשים מחסום לווטסאפנו ומנעול לטיקטוקינו. די להעברת סרטונים מצמררים ומזעזעים מזירות פיגועים, אמרנו וכתבנו. אב אחרי שליהגנו, דיברנו בלהט חוצב להבות וטיהרנו את מצפונינו רצנו חזרה לבדוק אם סרטון נוסף הגיע למכשיר הטלפון שלנו, כי הרי כל מה שאמרנו וכתבנו מתייחס לאחרים. הם אלה שצריכים להפסיק לצפות בחומרים הללו. אנחנו זה כבר משהו אחר. לנו יש אינספור תירוצים ונימוקים מלומדים למה אנחנו לא כלולים באיסור המתבקש הזה.

ביני לביני אני מרשה לעצמי לדמיין מה היה קורה אם עוד ועוד אנשים היו פשוט יוצאים מכל קבוצה ברגע בו מועבר סרטון שכזה. יתכן שלמסך מלא ברצף שמות שעזבו את הקבוצה אחרי עוד סרטון בלהה שכזה הייתה יכולה להיות השפעה קצת יותר משמעותית מעוד מאמר או פוסט מזועזע.

החרמה חמורה

דבריו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' זכו לפרשנות מחמירה ומחרימה. העובדה שתוך כדי דבריו הסביר שאין כאן כדי לקרוא למישהו שלא להכניס מישהו לבית כנסת, אלא תיאור מצב, לא עזרה לו. גם ראש הממשלה בחר לאמץ את הפרשנות המחמירה הזו וקבע שלא יתכן שיהודי יחרים יהודי אחר, שזו אמירה חשובה מאוד, אלא שמעניין לדעת אם הוא אמר את זה גם לשותפיו גדעון סער ואביגדור ליברמן.

עברה צד

השר מתן כהנא אמר השבוע בראיון ש'עידית סילמן עברה לידיים של אלה שתקפו אותה', ובהחלט מרענן לשמוע זאת ממי שמפלגתו כולה עברה לידיים של אלה שלא רק תקפו אותה, אלא גם רמסו, הכפישו, רדפו והשמיצו אותה בכל פה, ולבעלי זיכרון קצר במיוחד יכול הארכיון הגוגלי להעלות מהאוב הלא רחוק לא מעט ציטטות המעידות על כך.

אני רק שאלה

האם לא די בעובדה שאבו מאזן מבקש מחברי הכנסת הערבים שלא להפיל את הממשלה, כדי להבין שמדובר בממשלה, איך לומר בעדינות... די בעייתית?

ותודה לשופטים שהביאונו עד הלום

לדקה ורבע חשבתי שבשורה של ממש מפציעה אלינו מבין כותלי בית המשפט העליון. היה זה כאשר נקבע שם שהעובדה שהרש"פ משלמת משכורות למחבלים ובני משפחותיהם מהווה עדות לקשר מפליל בינה לבין הפיגועים שביצעו אותם מחבלים. המשמעות היא לכאורה שקרבנות הטרור יכולים לתבוע מהרשות פיצוי גם ללא הוכחת קשר ישיר בינה לבין ההיערכות וההכנות לפיגוע הספציפי.

לכאורה מסקנה נכוחה הנובעת מהיגיון בריא ושכל ישר, אלא ש... אז הגיעה עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר ובראיון שקיימתי איתה ציננה את ההתלהבות ופירטה נתון נוסף שנכלל באותו פסיקה, פרי היוצר של שופטי העליון.

מסתבר ששופטינו קבעו שאכן קרבנות הטרור יכולים לתבוע את הרש"פ, אבל אם יקבלו פיצוי כספי כלשהו יהיה עליהם להעביר אותו לקופת המדינה. למה? כי הם כבר קיבלו מהמדינה קיצבת ביטוח לאומי כנפגעי טרור. הבנתם את הרעיון? קרבנות הטרור יצטרכו להחליט מי יפצה אותם, הביטוח הלאומי או הרש"פ.

עכשיו תגידו אתם אם אתם מכירים מישהו שחושב שקרבן טרור כלשהו יתחיל הליך משפטי ארוך, מייגע מתיש, ולפעמים גם כזה שיורד לרזולוציות רומסות נפש, פוגעות ומשפילות, כאשר בסופו גם לא ייגבה מחיר כלכלי מהרשות מעודדת הטרור. המשמעות היא שהחלטת שופטינו הופכת את קופת הרש"פ למוגנת מתביעותיהם של נפגעי הטרור. בקיצור, אומרים להם לקרבנות הטרור עקרונית אתם יכולים לתבוע אבל לא משתלם לכם...

חיפשנו היגיון ושכל ישר? נמשיך לחפש במקומות אחרים.

גיבורי-על על יהודים

בעשרות אתרים היסטוריים ברחבי הארץ נערכים לקלוט את כולנו, המטיילים, בשפע הדרכות, אטרקציות, משחקים ותופינים. בין השאר זה יקרה גם במבצרים צלבניים, שם יופיעו שחקנים בלבוש מתכתי וגלים ססגוניים, נושאי חרבות נוצצות ועוטי קסדות מחודדות לצד סוסים ממורקים ויםי בלורית, בקיצור כל מה שהילדים שלכם צריכים כדי לראות באבירים הצלבניים שחיו באותם מבצרים גיבורי על שכאילו נלקחו מסרט תקופתי מרתק.

אז זהו, שאם במקרה תיקלעו למקומות הללו עם הילדים שלכם ותצפו במופעים הללו, חלקם גם ידמו את קרבות הגלדיאטורים של עידן הרומאים, חשוב שתזכירו לילדיכם, וקודם כל לעצמכם, שהאבירים הללו יצאו לדרכם הצלבנית כדי לכבוש את ירושלים, ובדרך עשקו, רמסו, רצחו, בזזו, אנסו, שבו והתעללו באינספור יהודים (ומוסלמים, אגב) שחיי רבים מהם קופדו בחרב ובמיתות משונות ונוראות אחרות.

ההתפעלות מאותם אבירים די דומה לטיול של יהודים במרתפי האינקוויזיציה, כששם, במקום להתפעל ממסירות נפשם של יהודי ספרד ופורטוגל, נתפעל חלילה מלבושם ומכשיריהם של הרוצחים והמענים בשם האוטו דה פה. אלו ממש לא אמורים להיות גיבורי העל שאליהם יישאו ילדי העם היהודי עיניים מעריצות. ספרו להם את האמת שיתכן ומדריכי האתרים הללו יעדיפו לדלג עליה.

מחפשים פערים?

שכניו של ראש הממשלה משוכנעים שהוצאת עשרות המיליונים מכספי הציבור לשיפוץ ביתו ברעננה מתחילה ומסתיימת בהחלטתה של רעיית ראש הממשלה שלא לעבור לבלפור. אם רק הייתה נכונות מצידה לעבור לירושלים כל ההוצאה וכל הסבל השכונתי היו נמנעים.

אין לי כלים להכריע אם הסברה ההגיונית הזו גם צודקת, אבל אני רק רוצה לעצום לרגע עיניים ולדמיין איך הייתה נשמעת התקשורת אם אחרי המילים רעיית ראש הממשלה היו צמד המילים שרה נתניהו ולא גילת בנט.

מועדים לשמחה!

להערות ולהארות שלכם: [email protected]