דורון שפר
דורון שפרצילום: פלאש 90

רבים אין-ספור נפרדו במילים מהרב חיים קנייבסקי, מרן שר התורה שהלך לבית עולמים. מעל מיליון אנשים נפרדו ליוו את ארונו של הרב היום (ראשון) בדרכו האחרונה.

לא מעט אישי ציבור, ידוענים וספורטאים נפגשו עם הרב קנייבסקי זצ"ל במשך השנים, אך אחד מאלה שעשו זאת שוב ושוב וזכו לראות מקרוב את הנהגותיו של הרב, היה שחקן העבר דורון שפר.

שפר, שחזר בתשובה במהלך קריירת המשחק שלו, סיפר איך הקשר עם הרב החל. "לראשונה פגשתי את הרב שמריהו יוסף חיים קנייבסקי לפני כ-14 שנה בעקבות הזמנתו של אחד מעוזריו. "הרב קנייבסקי הוא אחד מגדולי הדור, ממנהיגי הציבור הליטאי/חרדי, שר התורה ודמות שכדאי לך מאד לפגוש" אמר העוזר ואכן הביקור והמפגש שלי עם הרב השאיר עלי רושם עז".

"הגענו לדירה קטנה בקצה רחוב צר בבני ברק וחיכינו בתור שהשתרך מחוץ לבית. כשהגיע תורנו, נכנסנו לחדרו של הרב, חדר קטן, גדוש בספרי קודש מרצפה עד תקרה. הרב ישב על כיסאו, רוכן אל הסטנדר שלפניו, כאילו המולת העולם אינו נוגעת בו. עוזרו של הרב לקח אותי בידי והביא אותי לרב. "הרב, זהו שחקן כדורסל מפורסם שחזר בתשובה ומרצה בכל הארץ. תברך אותו שיצליח וימשיך לקדש שם שמים".

בניגוד לפעמים הרבות בהן הרב קנייבסקי נתן ברכה קצרת מילים ובלבד לחזור ללימוד, במקרה הזה התעכב הרב. "רגע אחד, "פנה הרב אל העוזר, "אולי הוא לא רוצה את הברכה הזאת? בוא נשמע אותו. תן לו לדבר", מספר שפר שכך הרב אמר לעוזרו.

"הייתי נבוך. לא כל כך התכוננתי ולא ידעתי מה להגיד או לשאול. "שהרב יברך אותי במה שהוא רוצה," מלמלתי לבסוף.

הרב הביט בי, הניח את ידו על ראשי ובירך אותי. איני זוכר את המילים שאמר, אבל נגעה בי רגישותו לרצוני ולבחירתי. המפגש לא ארך יותר מדקה או שתיים, צלמים שהיו במקום הנציחו את הרגע והמשכנו בדרכנו ליציאה מהדירה".

שפר סיפר כי מה שתפס לו את העין והלב היה מעבר לתור הארוך שהשתרך של ההמונים שבאו לקבל את ברכת הרב, אלא העובדה כי אלה עוברים דרך חדר המיטות של הרב קנייבסקי והרבנית. "עמדתי להסתובב ולצאת מהדלת שבה נכנסנו. אבל התור שהשתרך מאחוריי סתם את פתח היציאה. "בוא, דורון, אחרי, "קרא לי העוזר והוביל אותי אל יציאה נוספת. עברנו דרך מסדרון צר וקצר שהוביל לחדר השני בדירת שני החדרים של הרב, שהיה, למעשה, חדר השינה. משם יצאנו דרך המטבח הקטן, אמרנו שלום לרבנית, שהייתה עסוקה במטבח ומשם אל דלת הכניסה של הבית - והחוצה לרחוב.

הייתי כלא מאמין. אלפים ורבבות אנשים מכלל ישראל עולים אל הרב, וכולם עוברים דרך חדר המיטות שלו ושל הרבנית! עד כמה גדולה מסירות הנפש של אדם אחד לציבור, עד כמה יכול הוא לבטל את עצמו למען צאן מרעיתו!

התפעלותי והערצתי גברו כשחשבתי על אשת הרב. נשים, יותר מגברים, כך נדמה לי, מייחסות חשיבות לפרטיות ולמרחב האינטימי. הייתי מלא השתאות".

"בהמשך השנים זכיתי להיפגש עם הרב שוב ולשמוע סיפורים רבים אודותיו. שמעתי על התמדתו ומסירותו הבלתי נלאית ללימוד התורה, על שליטתו בשביליה, רזיה וסודותיה, התרשמתי מראייתו הרוחנית "רוח הקודש" ממש ומברכותיו שהתקיימו בחינת "צדיק גוזר והקב"ה מקיים", אבל יותר מכל אלה ואולי דווקא בגללן נגעו בי והפעימו אותי מידותיו הנעלות. ואורחותיו המעולות. הצניעות והענווה, הפשיטות והנתינה, מסירות הנפש והאהבה לכלל ישראל ולכל מי שהוא בא איתו במגע".