בנט ולפיד
בנט ולפיד צילום: Photo by Yoav Ari Dudkevitch

הסכם הגרעין ההולך ונרקם למורת רוחה של ישראל יוציא את משמרות המהפכה מהגדרתם כארגון טרור, מה שיאפשר לארגון הזרמת כספים ומשאבים להמשך פעילותו באיראן ובעיקר מחוצה לה. על משמעותו של הארגון בזירת הטרור הבינלאומית שוחחנו עם עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר 'שורת הדין'.

"מדובר בכוח שדואג שהמהפכה האיסלאמית שהתחוללה באיראן תפלוש גם מחוצה לה, והם עושים את זה באמצעות השלטת טרור. הם מייצאים את המהפכה עם נשק קטלני שמסייע לטרור. רואים את זה אצל החותים בתימן שאחראים למות מאות אלפי אזרחים, כך בסוריה ובלבנון עם חיזבאללה וכך גם חמאס בעזה", אומרת עו"ד דרשן לייטנר ומציינת את עוצמתם הכלכלית של המשמרות כמי ששולטים על מאות חברות איראניות. "יש להם שליטה וכוח באיראן עצמה וכוח עצום שבלעדיו המהפכה האיסלאמית תלך ותתרוקן".

לדבריה ללא הקמתו של גוף שנמצא בדמדומי החוק האיראני לא ניתן יהיה לאכוף את חוקי המהפכה, לחייב כיסויי פנים לנשים, לאסור איפור על נשים, למנוע שתיית אלכוהול או עישון סמים על ידי ילדים ועוד. כל אלה חייבים להיות נאכפים על ידי מישהו ומשמרות המהפכה הם האחראים על כך. "מטרת המשמרות המהפכה היא לא להפוך את איראן לאיסלאמית אלא להפוך את כל העולם לאיסלאמי ולכן הם חייבים לייצא את הדברים החוצה".

על האופן בו רוצחים אנשי המשמרות דרך החותים מאות אלפי אזרחים בתימן אומרת דרשן לייטנר כי הדבר נעשה ברצח עם ממש כפי שחיזבאללה ניסה לבצע בסוריה, אלמלא היה הארגון נבלם בידי הכוחות המורדים. "הם פשוט מבצעים טבח. מיליוני פליטים בתימן נסו על נפשם ובאמצעות מליציות של החותים הם מבצעים בהם רציחות. אם היו משחררים את חמאס מגבולות עזה הם היו עושים את אוו דבר בפיגועי התאבדות בסכינאות ועוד. הם מקבלים את המימון, הנשק, הטילים וכו' מאיראן. כך חמאס וכך חיזבאללה. חמאס מקבל מאיראן 700 מיליון דולר. זו המהפכה וזו הדרך לממש אותה".

ומה באשר לאמריקאים ולשאר מדינות המערב? שם לא מבינים את הדברים? לא מבינים שהמעשים הללו יגיעו עד אליהם? "האמריקאים לא היו חסינים מחיזבאללה", אומרת דרשן לייטנר ומזכירה את השגרירות האמריקאית בביירות ואת המחיר ששילמה ארה"ב בחיי אזרחים וחיילים מידי החיזבאללה. "אף אחד לא חסין מהשתלטות איראנית עוינת".

אם כן, כיצד זה הממשל האמריקאי, זה שמערכות הביטחון שלו דקדקניות ורציניות, נכון למהלך שכזה? "אי אפשר להסביר את ההתנהגות הזו פרט להבטחה שביידן נתן לפני הבחירות, שהוא ייכנס בכל מחיר להסכם עם איראן והרצון שלו להפוך את כל מה שטראמפ עשה ולהמשיך את ממשל אובמה שחתם על ההסכם הראשוני. האיראנים שמעו את ההבטחה הזו וניצלו את זה היטב. הם ניהלו מו"מ תוך ניצול כל החולשה האמריקאית וניצול הרצון האמריקאי להיכנס להסכם לא ויתרו על מילימטר. בכירים בסאב"א אמרו שלא ראו מו"מ שכזה".

דרשן לייטנר מזכירה כי "כשההסכם היה גמור ונותרה רק החתימה הרוסית שהתמהמהה בשל המלחמה באוקראינה, הם דרשו את הוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור וארה"ב שוקלת להיעתר לבקשה הזו. זה מדהים. ועכשיו אנחנו רואים שהסעיף הזה מקפיץ את בנט ולפיד, כאילו שכל ההסכם עד עכשיו היה בסדר. אנחנו במצב אבסורדי. המערב מתרפס בפני איראן ומוותר לה על כל צעד שעל. ההסכם שהיא תקבל עכשיו הרבה יותר טוב לה מההסכם הקודם. משמרות המהפכה שהם כוחות הרס שפוגעים בכל העולם המערבי ומבצעים פיגועים בכל המדינות שעכשיו מתרפסות בפניהם, אותם הם רוצים להוציא מרשימת ארגוני הטרור".

ואולי ישראל הקטנה לא יכולה הייתה לעשות דבר מול מערכת האינטרסים המשומנת של המעצמות ומדינות אירופה? "מבלי לחלק ציונים לשבח, ראינו שנתניהו הצליח להביא את טראמפ להפר את ההסכם. ישראל פועלת בזירה הבינלאומית גם בתקופת בנט ולפיד. השתיקה שבנט ולפיד גזרו על עצמם בתחילת הדרך כאשר הם אמרו שילכו יד ביד עם הממשל האמריקאי ולא יתעמתו אתו עולה להם ביוקר רב. עכשיו הם מבינים שהשתיקה הזו הייתה להם לרועץ, כי היא איפשרה לאיראן להגיע להסכם קשה מאוד בלי לעשות דבר. אנחנו לא רואים את מסע הדילוגים שבנט עושה בין רוסיה לאוקראינה, לא רואים את אותה עוצמה שבנט עומד מול ארה"ב בקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה, כלומר שיש לו עמדה ומדיניות ויש לו יכולת להתמודד עם ארה"ב, אז איפה הוא היה בהסכם עם איראן. למה לא ראינו מסע דילוגים לוינה?".

עוד מציינת דרשן לייטנר כי "הממשל האמריקאי מקבל פסקי דין של בתי משפט פדראליים שקובעים שבאמצעות משמרות המהפכה איראן מייצאת טרור שפוגע באזרחים אמריקאים. בית המשפט האמריקאי קובע שמי שמממן מדריך ומוציא לפועל בשם האמריקאים את הפיגועים הם משמרות המהפכה. לכן אבסורד שהממשל האמריקאי לא מקשיב לבתי המשפט שלו".

בדבריה היא מזכירה כי מדינות תומכות טרור שביקשו לצאת מהרשימה השחורה של מחלקת המדינה ולוב היא אחת הדוגמאות לכך. על מנת שהן אכן יקבלו את הטיהור הזה היה עליהן לפצות בכסף רב את קורבנות הטרור שבוצע בשליחותן. "אם איראן רוצה את הכסף שלה בחזרה ושיפשירו עשרות מיליארדי דולרים מבנקים ברחבי העולם ושמשמרות המהפכה יצאו מרשימת ארגוני הטרור יש דרך לעשות זאת וארה"ב יודעת בדיוק מה הדרך, אבל האינטרס שלהם עולה כאן על כל היגיון עד שמאבדים את עצמם לדעת".