ההרס במעוז אסתר
ההרס במעוז אסתרצילום: באדיבות המצלם

בית משפט השלום בירושלים דחה אחר הצהריים (שני) את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו של תושב גבעות כוכב השחר אשר ביתו נהרס הבוקר, והורה על שחרורו של העצור בתנאים מגבילים.

בית המשפט דחה את בקשת מחוז ש"י להאריך את מעצרו של פעיל הימין בשלושה ימים נוספים, לאחר שהבוקר הוא התבצר במתקן מיוחד ועיכב את הרס המאחז אעירה שחר.

במהלך הדיון טען עו"ד נתי רום, אשר ייצג את העצור מטעם ארגון חוננו, כי מדובר במעצר שווא המנוגד לחוק. העצור, שאיבד את כל רכושו במהלך הפינוי, כלל לא פעל באלימות כלפי השוטרים, אלא רק קיבע את עצמו לבית על מנת להקשות על כוחות המשטרה לפנות אותו מביתו.

בהחלטה קבעה השופטת כי אינה דנה האם מדובר במאחז חוקי או לא, אלא בקביעה שהעצור, אב לשני ילדים, לא נקט כלל באלימות ולא נשקפת ממנו מסוכנות המצריכה הארכת מעצר. עם זאת החליטה השופטת להרחיק את העצור למשך חודש מהגבעה בה הוא מתגורר.

העצור הגיע לדיון יחד עם פעיל ימין נוסף שכאמור נעצרו הבוקר בעת פינוי של שני מאחזים סמוך לכוכב השחר שבבנימין. לאחר החלטת השופטת החליטו במשטרה לשחרר גם את העצור השני עוד לפני הדיון בעניינו. בסך הכול טיפלו היום בארגון חוננו במעצרם של שישה עצורים שנעצרו במהלך הרס הגבעות. שאר העצורים שוחררו בתחנה.

כלב שנמחץ בין ההריסותללא

עו"ד נתי רום אמר בתום הדיון כי "מחוז ש"י במשטרת ישראל יצא הבוקר לפנות בוקר במבצע עם סד"כ של כ-400 שוטרים לפנויום של כעשרים מבנים מאויישים ובית כנסת. מרשי, אב לשני ילדים קטנים, מצא את עצמו חסר כל. ביתו הרוס וכל חפציו בחוץ. הלול של התינוק, כלב שמת, ספרים בחוץ, הכול בחוץ והוא אינו יודע מה עלה בגורל ילדיו ואישתו והוא נעצר. משטרת ישראל הגיע וביקשה להאריך את מעצרו בשלושה ימים נוספים ואף הגדילה לעשות והודיעה שהיא הולכת להגיש נגדו כתב אישום".

"הדבר הזה הוא פשוט שערוריה של ממש, ואין מקרים דומים לכך. בית המשפט ששחרר אותו, ואנו שמחים שבית המשפט בירושלים שחרר אותו, קבע את אותם התנאים גם לבני מיעוטים במזרח ירושלים שהתבצרו עם בלוני גז, איימו בפיגועים וזרקו אבנים ופגעו באלימות של ממש כלפי שוטרים. פה מדובר באדם שאיבד את כל היקר לו ביום אחד, ובחר במחאה לא אלימה, דמוקרטית, שחוסה תחת חופש הביטוי. צר לנו שמחוז ש"י החליט להביא להארכת מעצרו ואנחנו שמחים שהוא שוחרר כאן ומשטרת ישראל החליטה לשחרר גם את העצור השני", הוסיף עו"ד רום.

נזכיר כי בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו כ-400 שוטרים על מנת לפנות כ-20 מבנים, בהם 8 משפחות ו-20 ילדים, וכן שני בתי כנסת. כתוצאה מהפינוי נגרם נזק רב לרכוש תושבי המאחז, מלבד הרס הבתים עצמם.

תרמו עכשיו לחלוצים וסייעו להשתקם מההריסות >>