ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

פורים חלף הלך לו, משאיר אחריו שובל של חוויות מרגשות. בעלי לא יודע מה זה להשתכר. והוא יקה במוצאו, ונוהג להתבשם ומיד לאחר פונה לתנומה קלה. אבל הבנים שלי משתכרים לעילא ולעילא. והדברים הנפלאים שיוצאים מפיהם בזמן השכרות, הם כמים קרים [אלכוהול צונן?] על נפש עייפה.

במידה מתאימה וסבירה היין משמח, מעודד, מנחם ומרפא. בשתיית כמות קטנה של כוהל אין נזק, אך למעשה הכוהל הוא רעל המשפיע על פעילות המוח ועל פעילות איברים אחרים בגוף. ההשפעה על המוח משתנה בהתאם לריכוז הכוהל במשקה, לכמות השתייה, למשך השימוש במשקה, לגיל השותה ולמצבו הגופני והנפשי. כשאדם מרבה להשתכר הוא עלול להגיע למצב של התמכרות, שהוא מצב שבו קיים דחף בלתי נשלט לשתייה, על כל התופעות האישיות, החברתיות והפליליות שהוא גורם. אם לא יצליח להיגמל במהירות עלול השתיין להביא על עצמו נזקים מוחיים, הפרעות נפשיות, ואף מוות. שתייה כרונית עלולה גם לגרום לפגיעה חמורה בכבד.

.גברים שותים יותר אלכוהול מנשים, אך כאשר אישה נסחפת לשתייה מופרזת, היא נתונה ליותר סיבוכים. יש כמה תאוריות לגבי הרגישות הגבוהה של נשים לאלכוהול. האחת היא מידות הגוף. בממוצע, נשים קטנות מגברים ומשקלן נמוך יותר, כך שריכוז האלכוהול עולה עקב נפח דם קטן יותר. סיבה שנייה: לנשים יש יותר רקמת שומן ,בהשוואה לגברים, ופחות מים. וכך האלכוהול נמהל פחות כי הוא מסיס יותר במים מאשר בשומן.

עבודה עדכנית יצאה לדייק את הנתונים האלו. נמצא כי פירוק האלכוהול אצל נשים יעיל פחות מאשר אצל גברים דווקא בריכוזי אלכוהול גבוהים. וכך, בשתיית בירה, למשל, בו ישנו ריכוז נמוך של אלכוהול, אין הבדל משמעותי בין המינים. אך לגבי שתיית יין או ויסקי, המצב שונה. אותו כמות של ויסקי יגרום לרמת אלכוהול גבוהה יותר בדמה של האישה מאשר בדמו של הגבר.

אלכוהול בהיריון בעיקר לעובר אך גם לאם. הסיכונים שבצריכת אלכוהול בתקופת ההיריון כוללים: הפלות ספונטניות, לידות מוקדמות, משקל לידה נמוך, ותסמונת האלכוהול העוברית (Fetal Alcohol Syndrome - FAS). . בתסמונת זו יתכנו כמה מומים- בין יתר , גובה נמוך, משקל גוף נמוך, גודל ראש קטן, פגיעה בקואורדינציה, אינטליגנציה נמוכה, בעיות התנהגותיות קשות, לקות שמיעה ולקות ראייה. בקרב 70% מהילדים מופיעות הפרעות קשב וריכוז חמורות, ובבגרותם הבעיה מחמירה. כ–90% מהם סובלים מבעיות פסיכיאטריות, ביניהן דיכאון, סכיזופרניה והפרעות אישיות. הפגיעה המשמעותית ביותר של התסמונת היא באונה הקדמית של המוח המעורבת בהיבטים ההתנהגותיים, שיקול דעת, ויסות התנהגותי ויצירת עכבות. בעקבות הפגיעה רבים מהם נקלעים להתנהגות עבריינית ואלימות.

התסמונת מתרחשת כאשר אישה בהיריון צורכת יותר מארבע מנות אלכוהול ליום במהלך השליש הראשון של ההיריון,. רוב ארגוני הבריאות בעולם ממליצים על הימנעות מלאה מאלכוהול במשך שלושת החודשים הראשונים של ההיריון, כאשר העובר רגיש ביותר להשפעות האלכוהול, וממליצים על הורדה כללית בכמות האלכוהול בהריון. ממצאים ראשוניים מטיפול ניסיוני בתא לחץ בשישה ילדים בני 18-6 שהוגדרו כלוקים בתסמונת האלכוהול העוברית, הראו שהטיפול עשוי להוביל לשיפור במצבם. הטיפול בתאי לחץ הפחית אימפולסיביות והתקפי אלימות המאפיינים את הלוקים בתסמונת זו וכן שופרה היכולות הקוגניטיביות שלהם. הטיפול עשוי אולי להוות בשורה למטופלים על ידי רגנרציה של רקמת המוח וצמיחת תאי עצב חדשים הודות לטיפול בתא הלחץ".

אין בתורה איסור גורף על שתיית משקאות אלכוהוליים, כי השתייה משמחת לבב אנוש, ו'טוב לב משתה תמיד'. אולם התורה אוסרת על כוהנים בשעת מילוי תפקידם לשתות יין, כמו שנזיר הקדוש לה' אסור בכך במשך כל תקופת נזירותו. בשתיית רביעית יין יש לחשוש לרמה מסוימת של שיכרות, ולכן יוכל להתפלל רק כשיסור יינו. אסור לרב להורות אף הוראה הלכתית קלה לאחר שתיית יין, עד שהוא מרגיש שסר יינו מעליו לגמרי.

אני משתכרת ממיץ ענבים. זה אמתי לגמרי. וכך, בשבע ברכות מיוחד שהכינו לנו בביתו של רב שטפח אותי בנערותי, שתיתי קצת 'לחיים' וסכר הצחוק נפרץ, למורת כל הסובבים, כולל החתן הצעיר והנבוך. אבל ב"ה מאז- הוא התרגל.