חידון התנ"ך הארצי לנוער
חידון התנ"ך הארצי לנוערצילום: דוברות משרד החינוך

17 תלמידים ותלמידות התמודדו היום (ג') בחידון התנ"ך הארצי לנוער בסימן "שיבה ובניין".

החידון התקיים בהיכל התרבות בעיר נתניה במעמד סגן שרת החינוך ח"כ מאיר יצחק הלוי, מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר וראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר.

ארבעת המקומות הראשונים שהעפילו בשלב זה של החידון (2 ממלכתי ו-2 ממלכתי דתי) ייצגו את ישראל בחידון התנ"ך העולמי שיתקיים ביום העצמאות ה-74 של מדינת ישראל. 17 המתמודדים אשר ייצגו את מחוזותיהם בחידון זה, יקבלו ציון 100 בבגרות בתנ"ך. החלטה זו מהווה חלק ממסורת המתקיימת מזה כחמש שנים.

הזוכים:

▪️ כלת חידון התנ"ך הארצי לנוער תשפ"ב (ממלכתי): רחל אליחי מלכה - בנימין רוטמן אשל הנשיא מרחבים
▪️ חתן חידון התנ"ך הארצי לנוער תשפ"ב (ממלכתי): שוהם קוצר - מקיף ג' אשדוד (ממלכתי)
▪️ חתן חידון התנ"ך הארצי לנוער תשפ"ב (ממלכתי דתי): דביר חיים מרצבך - ישיבת אמית צפת
▪️ חתן חידון התנ"ך הארצי לנוער תשפ"ב (ממלכתי דתי): שלמה ידידיה ויזל סנקרי - ישיבת בני עקיבא קריית הרצוג בני ברק

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון: "ספר הספרים הנצחי הינו העוגן הרוחני, הערכי והתרבותי של עם ישראל.
לראות את הילדים המופלאים שמשתתפים בתחרות, מגלים בקיאות, הבנה ועניין, מחמם את הלב והנפש.
לנושא החידון השנה "שיבה ובניין" ישנה חשיבות ערכית, מוסרית ומהותית לעם ישראל גם בימים האלה. אנחנו מחוייבים לבנות את הארץ ואת ירושלים, להתיישב בה, לפתח אותה ולהכות בה שורשים לעד.
אני מברכת את התלמידים שהשתתפו בתחרות, ומאחלת הצלחה גדולה לזוכים שהעפילו אל חידון התנ"ך העולמי. אני בטוחה כי הם ייצגו את מדינת ישראל ואת העם היהודי בכבוד".

סגן שרת החינוך ח"כ מאיר יצחק הלוי: "הקשר החזק הקיים בין העם היהודי לבין ספר התנ"ך הוא המאחד והמחבר אותנו כעם והוא התורם המרכזי למערכת החיסון המוסרית, הערכית והחברתית שלנו. ספר הספרים הוא המצפן המכוון אותנו למחוזות טובים, דואג לקיומנו ואחדותנו כעם היהודי, מדגיש את ערך הסבלנות, הסובלנות והאהבה''.

סגן השר הוסיף: ''בימים הקשים שהעולם חווה בתקופה זו, כאשר מיליוני בני אדם בורחים מבתיהם המופגזים ומחפשים ארצות מקלט, כולנו נדרשים לחזק את ערכי האהבה בחברה ולהוקיע את נתיבי השנאה, אנו מחויבים לחתור לשלום ולהוקיע מלחמות והרס-עם. מאחל למתמודדות ולמתמודדים היקרים שאהבה תהיה מנת חלקכם והצלחה תהיה בכל מעשה ידכם ולימוד וחקר התנ"ך לא ימוש מסדר יומכם."

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר: "התנ"ך הוא המעיין הנובע של האומה היהודית. הוא מסד לו את החוק ואת המוסר, את הצדק ואת החמלה. הוא יצק בעבורו תרבות ומורשת שהפכו לנכסים על זמניים. אני מברכת את התלמידים הזוכים ומאחלת להם הצלחה בשלב הגמר העולמי. אני מברכת התלמידים שהגיעו לשלב החידון הארצי. הם עמלו רבות כדי להגיע לשלב החשוב הזה. הם ויתרו על הרבה חוויות חברתיות למען הלימוד בתנ"ך, אבל הרוויחו עושר אינסופי של חוכמה ודעת שישרתו אותם לאורך כל דרכם העתידית".

מנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא אלחנן גלט בירך את ידידיה סנקרי על זכייתו: "אנו גאים בידידיה, התנ"ך הוא ספר היסוד של העם היהודי והבסיס לקיומנו. בשם הרשת כולה אני מאחל לו הצלחה גם בחידון העולמי".

ראש ישיבת בני עקיבא קריית הרצוג בבני ברק הרב משה צבי וקסלר ברך גם הוא: "ידידיה הוא תלמיד שקדן בכל דבר שהוא בוחר ללמוד. הוא גאווה גדולה לישיבה וכל בית הישיבה מאחל לו בהצלחה גם בחידון ביום העצמאות".

מהישיבה התיכונית אמית צפת נמסר כי "דביר מרצבך, בן העיר צפת, תלמיד יב' בישיבה התיכונית אמית צפת, הינו תלמיד חכם צעיר, סקרן, למדן ומעל הכל בעל לב טוב ורצון להביא ברכה ואור בעולם. שמחים שאנו זוכים ללמוד עימו וללמוד ממנו בישיבה".

ד"ר אמנון אלדר מנכ"ל רשת אמית בירך את דביר על מסירותו ללימוד, על השקעתו הרבה ועל אהבת התנ"ך ובירכו בהצלחה בחידון העולמי.