יגאל להב
יגאל להב צילום: הלל מאיר/TPS

חברי מועצת יש"ע, ראשי המועצות ביהודה ושומרון, קוראים לציבור להצטרף להפגנה שתתקיים מחר בירושלים, יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון, מסביר מה הקש ששבר את גב הגמל מבחינת ראשי המועצות.

להב מציין בפתח דבריו את תחושת אבדן הביטחון האישי של אזרחי ישראל הן על רקע תנועת השב"חים והן על רקע המציאות בערים המרכזיות בישראל, אולם מעל זאת הוא מזכיר בהדגשה את ההחלטה שלא לכנס את מועצת התכנון העליונה (מת"ע), החלטה שמשמעותה הקפאה בפועל של הבנייה ביהודה ושומרון ויצירת מצוקה של ממש בישובים.

"לא ניתן לבנות ולסגור מרפסת כי ועדת המינהל האזרחי לא מתכנסת. זה לא אפשרי ולא נסלח", אומר להב ומזכיר את הניסיונות של מועצת יש"ע להיפגש עם שר הביטחון על מנת להעלות בפניו את המצוקה והתסכול. על הפגישה שבוטלה ביוזמת ראשי המועצה הוא מספר כי באופן אישי התנגד להחרמת המפגש, אך בשל הקורונה שנדבק בה לא יכול היה להגיע לפגישה.

על שר הביטחון, בני גנץ, אומר להב כי "הוא צריך להבין את המצוקה. רשות ללא יכולת תכנון קפואה לחמש שנים. ללא חזון לשנים הבאות הבניה נסגרת". להב מדגיש כי מדובר על בנייה בתוך תחומי הישובים ולא כזו חורגת מקו כחול. לדבריו הציפייה היא שאם ראשי הרשויות מגיעים לתובנה שיש לבנות בתחומים אלה הדבר יתאפשר להם כמקובל בכל מקום אחר בישראל.

"אני לא מסוגל לקדם תכניות כבר שנה. אין דיונים במת"ע ואי אפשר לתכנן. השר לא מבין את המשמעות של תכנון ובניה. לבניה אני לא צריך אותו. אני צריך אותו לאישור תכניות", אומר להב כשהוא נשאל אודות טענתו של גנץ עצמו שהוא מאשר בנייה רחבה של אלפי יחידות דיור. להערכתו של להב "הוא מדבר על בניה של תכניות שאושרו קודם לכן". לזאת הוא מעלה השערה שגורם כלשהו מטעה את השר ונוטע בו תחושה שבנייה אכן מתקיימת, אך הבנייה המתרחשת כעת בשטח היא זו שאושרה לפני שנים והיעדר תכנון כעת משמעותו הקפאה עתידית. "כל מה שבונים כרגע זה תכניות שאושרו לפני שנתיים ושלוש".

ואולי, אנחנו שואלים, יש להפנים שזו עמדתו הפוליטית כאיש שמאל שמצביעיו בשמאל, וככזה הוא רואה כמטרה את תקיעת גלגלי הבנייה ביהודה ושומרון. להב משיב כי אם אכן זו הגישה הרי שמקורה פוליטי ולכן מתחזקת ההצדקה לקיומה של הפגנה פוליטית מחר בקריאה להפלת הממשלה. "אם הוא היה עושה את תפקידו ומקיים ישיבות תכנון ובניה לא הייתה הפגנה. מת"ע גורם לישובים להיות מוקפאים ומשותקים".

לצד הביקורת החריפה כלפי שר הביטחון משבח להב את שרת הפנים עימה נפגש הבוקר. לדבריו היא מבינה את מצוקות הרשויות ביהודה ושומרון ופועלת לשינויים משמעותיים, בין השאר מדובר בתשלומי ארנונות מבסיסי צה"ל וממחצבות לרשויות, מה שקיים בכל רשות ברחבי הארץ ועדיין לא קיים ביהודה ושומרון. "השר מבינה את העיוות", הוא אומר ומציין לשבח גם את השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, יו"ר מרצ שגם היא, מסתבר קשובה לצרכי איכות הסביבה ביהודה ושומרון:

"היינו אמורים לקבל כאשכול יו"ש עשרות מיליונים להתמודדות עם זיהום ומי תהום. הצענו לה לחשוב גם על הפלשתינאים, כי אם הם מזהמים גם אנחנו מקבלים את אותם מים. היא אמרה שמבחינתה אנחנו תושבים כמו כל תושבים בישראל, מה שאין כן שרת התחבורה שאין אצלה פניות מזרחה".

על תגובתה של השרה שקד להקפאת הבנייה אומר להב כי היא מעלה את דרישת התושבים בפני שר הביטחון, אך הסוגיה נותרת כמחלוקת פוליטית. "לתחושתה תהיה מת"ע, אבל אנחנו לא צריכים את זה כטובה. ידוע לי שהיא וראש הממשלה עושה מאמצים, אבל הקצוות בממשלה מטורפים וכל אחד מנסה לעשות למען הסביבה הטבעית שלו".

"המצב כרגע הוא בלתי נסבל. אנחנו מקיימים חיים של חצי מיליון ועוד מיליוני פלשתינים בתשתיות של עולם שלישי", אומר להב וכשאנו שואלים אם יתכן והקריאה הנכונה היא לשנות את הרכב הממשלה ולא בהכרח להפיל את זו הקיימת, הוא משיב שהמציאות הפוליטית סבוכה לנוכח עתידו המשפטי והפוליטי של בנימין נתניהו. עם זאת, הוא אומר, "אם הממשלה יודעת להוסיף כוחות מהימין ולשחרר כוחות שמאל, יותר מנשמח. אבל כל עוד זה לא קורה אולי צריך ללכת לבחירות חדשות ולהקים משהו של ימין מרכז שיאפשר לאנשים לחיות. אנחנו רוצים רק לקבל כמו כל אזרח אחר בכפר שבא או בכל מקום אחר".