מדליין אולברייט
מדליין אולברייט צילום: רויטרס

בגיל 84 וכתוצאה ממחלה קשה, מזכירת המדינה לשעבר מדלן אלברייט הלכה לעולמה.

בהודעה שפרסמה משפחתה של אולברייט ופורסמה גם בחשבון הטוויטר שלה, נמסר כי הלכה לעולמה לאחר שחלתה בסרטן ונפטרה כאשר היא מוקפת בבני משפחתה.

"בשברון לב אנו מודיעים כי ד"ר מדלן אולברייט, שרת החוץ ה-64 של ארה"ב והאישה הראשונה שכיהנה בתפקיד זה, נפטרה מוקדם יותר היום. הסיבה הייתה מחלת הסרטן. היא הייתה מוקפת במשפחה וחברים. איבדנו אמא אוהבת, סבתא, אחות, דודה וחברה", נכתב בהצהרה שפרסמה משפחתה של אולברייט.

בשנת 1993, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו בבית הלבן, מינה הנשיא לשעבר ביל קלינטון את אולברייט לשגרירת ארה"ב באו"ם. שלוש שנים מאוחר יותר הכריז עליה קלינטון כמועמדת לתפקיד מזכירת המדינה, והמינוי שלה אושר בינואר 1997.

אולברייט היתה האישה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שהחזיקה בתפקיד הבכיר, והפכה בתוך זמן קצר ל"פנים של מדיניות החוץ של ארה"ב". אולברייט נולדה בשנת 1937 בפראג, צ'כיה, להורים שהמירו את דתם מיהודים לנוצרים על מנת להימלט מרדיפות הנאצים.

עם תחילת מלחמת העולם השנייה מצאה משפחתה מקלט בלונדון, אולם רבים מבני משפחתה היהודים של אולברייט נרצחו בשואה. גם לאחר שסיימה את תפקידה כמזכירת המדינה שימש אולברייט כפרשנית במספר רשתות תקשורת בארה"ב, ונחשבה כמבקרת חריפה של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, אותו כינתה "הנשיא האנטי-דמוקרטי הראשון בהיסטוריה של ארה"ב המודרנית".