ד"ר גיללס עם הילדה ואימה
ד"ר גיללס עם הילדה ואימהצילום: דוברות הדסה

חייה של יסניה, ילדה אוקראינית בת 4 ניצלו במרפאת הדסה על גבול אוקראינה-פולין, המעניקה טיפול רפואי למאות פליטים אוקראינים מדי יום.

המרפאה, הממוקמת בעיר פשמישל, פועלת על ידי צוות רפואי וסיעודי מהדסה, יחד עם נציגי הצלב האדום וארגון 'נתן' למען אזרחי אוקראינה אשר נמלטו מן הפגזות הקשות ומחפשים מקלט במדינות השכנות.

אל מרכז הפליטים הגיעה אתמול אמא עם שני ילדיה בן ה-8 ובת ה-4 כשבתיק שהצליחו לקחת היה מעט מאוד ציוד. הם ברחו בחוסר כל לאחר שההפצצה החלה ותוך זמן קצר ארזו מכל הבא ליד ועזבו את עיר מגוריהם - דנייפרו.

בין החפצים שלא נאספו היו התרופות של הילדה הקטנה בת ה-4, הזקוקה להן מיידית עבור הטיפול במחלת סיסטיק פיברוזיס ממנה היא סובלת כל חייה באופן כרוני.

בשל מצבה, שגרת חייה של הילדה מורכבת ביותר והיא נזקקת לתרופות, לאינהלציות לפחות 3 פעמים ביום ולפיזיותרפיה נשימתית כדי לפנות את הליחה המצטברת בריאות וגורמת לקשיי נשימה - ומסכנת את חייה.

"כשהגיעו אלינו למרפאה במחנה הפליטים, האמא סיפרה כי היא וילדיה בילו 5 ימים בדרכים ללא כל טיפול לילדה, מה שדרדר את מצבה של הילדה והביא אותה לסכנת חיים של ממש", מספר ד”ר אלכס גיללס, מומחה ריאות בילדים במרכז הרפואי הדסה המטפל בחולי סיסטיק פיברוזיס במרפאתו בבית החולים. "במזל גדול היא הגיעה לטיפול הצוות שלנו, ובמפגש הראשון הייתה האמא מאוד מותשת ומודאגת ממצבה של בתה. לאחר ימים ארוכים של נסיעה, הילדה הגיעה אלינו כשהיא מתנשמת בכבדות עם סטורציה ירודה, עם ריאות חסומות - סכנה מיידית של ממש".

"אחרי שקיבלה את הטיפול שלו נזקקה העברנו לאימה הדרכה מדוקדקת לפיזיותרפיה שעליה לבצע, יסניה בת ה-4 הלכה לישון בלי קשיי נשימה וקבענו איתה לטיפול נוסף למחרת", מתאר בהתרגשות ד"ר גיללס.

הוא מוסיף כי "בבוקר, לפני שהמשפחה הועלתה על רכבת לגרמניה, המשכנו את הטיפול הנדרש, והצלחנו לעצור את הקושי הנשימתי. אין ספק שחייה ניצלו הודות לעצירה במחנה הפליטים והמפגש עם הצוות הסיעודי והרפואי שלנו מהדסה".

ד"ר גיללס נפרד מהמשפחה לא לפני שחידד בפני האם כיצד לנהוג בהמשך הדרך. "האמא האמיצה והנחושה הזו עזבה את הכל כדי להציל את ילדיה. לא היינו נותנים לבת הקטנה שלה לאבד את הנשימה או להתדרדר במצבה, שגם כך היה מסוכן מאוד. אני שמח שנפגשנו בדיוק ברגע הנכון, הרי לשם כך יצאה המשלחת שלנו בתמיכה של ארגון נשות הדסה העולמי, הדסה אינטרנשיונל והנהלת הדסה, כדי לסייע למשפחות שנעקרו מבתיהן ועזבו במהירות את כל מה שהכירו אל עתיד לא ממש נודע. אני מקווה שהגיעו לחוף מבטחים ויסניה מרגישה טוב".