המפגש של השר טרופר והאומנים
המפגש של השר טרופר והאומניםצילום: קרן משפחת נכט

בפגישה שהתקיימה בירושלים, שורה של אמנים מובילים הגישו לשר התרבות חילי טרופר את טיוטת הצעת חוק המוזיקה הישראלית, שנועדה לעגן - לראשונה בתולדות מדינת ישראל - תמיכה ישירה בתעשייה, בדומה לקיים בתעשיית הקולנוע עם חוק הקולנוע.

טרופר שמלווה את האמנים כבר מזה למעלה משנה במאמציהם בתחום, סיכם עמם כי ימשיך במאמצים לפעול יחד לקידומו של החוק.

בין האמנים המשתתפים בפגישה היו הזמרים מיכה שטרית, שולי רנד, מירי מסיקה, קובי אוז ושי צברי, לצד מי שיזמו את המהלך, ניצן זעירא, מנכ"ל נענע דיסק ומבכירי תעשיית המוזיקה בישראל, ועוה"ד ענבר נכט, העומדת בראש קרן משפחת נכט.

טיוטת חוק המוזיקה שהוגשה לשר הינה תוצר של עבודה מאומצת של צוות משפטנים בהובלת עו"ד ענבר נכט. לפי החוק המוצע, יוקצה תקציב ייעודי לתמיכה במוזיקה הישראלית.

הקרן המשפחתית של ענבר ומריוס נכט התפרסמה בשנתיים האחרונות, בין היתר, כמי שיזמה את הפרויקט המוסיקלי 'צו השעה' - אשר נבחר לאלבום השנה של גלי צהל וזכה בפרס אקום.

בפרויקט 'צו השעה', שנועד לסייע לתעשיית המוסיקה לאור משבר הקורונה, הועסקו למעלה מ-80 האמנים המובילים בישראל לצד למעלה מ-1,000 אנשי תעשיית המוסיקה. לדברי הקרן, במהלך העבודה על הפרויקט נחשפה עו"ד נכט, כמי שהובילה אותו, להזנחה ארוכת השנים של תעשיית המוסיקה בידי ממשלת ישראל.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר אמר, "שמחתי להיפגש היום עם האומנים והאומניות ואני בטוח כי נמשיך בשיתוף הפעולה הפורה שמתקיים בינינו מאז כניסתי לתפקיד שר התרבות. יש ערך עצום למוסיקה הישראלית ואני רואה חשיבות רבה בקידומו של חוק המוזיקה ובתקופה הקרובה אפעל יחד עם מובילי המהלך בניסיון לקדמו".

מנכ"ל הקרן, נחמן רוזנברג, שהשתתף בפגישה, ציין כי "אנחנו מברכים את השר על הליווי שלו את המהלך הזה מתחילתו ועד עכשיו ועוד יותר על ההתגייסות שלו למטרה הזאת. אנחנו מתחילים כעת את הצעידה לעבר עשיית היסטוריה עם חקיקתו של חוק מוזיקה בישראל".

מירי מסיקה אמרה פגישה: "אני רוצה שיוצרים גדולים לא יצטרכו לנהל מלחמה קיומית יומית וליצור מתוך צורך ומתוך דוחק. אני רוצה שהם יצרו שירים מתוך נחת ומתוך רוגע - שירים שמשקפים את האמת האומנותית הפנימית שלהם".

שולי רנד הוסיף, "בעבר כשאני הייתי כותב שיר, חשתי שאני יוצר את מה שאני מרגיש שנכון להגיד בעת הזאת. כיום אני צריך להילחם בעצמי כדי שלא יכנסו שיקולים אחרים. זה חייב להשתנות".