לוסי אהריש
לוסי אהרישצילום: הדס פרוש, פלאש 90

משתתפים ב"ועידת התנ"ך 929" הביעו כעס לאחר שמי שנבחרה להנחות את אחד הפאנלים בוועידת התנ"ך, ואף את אירוע הסיום של הוועידה, היא אשת התקשורת לוסי אהריש.

בשיחה עם ערוץ 7 הביעו מספר רבנים, שמרנים וליברלים, תרעומת על כך שמישהי שנשואה ליהודי תנחה פאנל בוועידת התנ"ך. "אין לנו שום בעיה עם לוסי אהריש", נאמר. "היא ערבייה ועיתונאית מוצלחת, אבל היא התחתנה עם יהודי. היא סמל ההתבוללות, היא הקו האדום שלנו".

מדובר בפאנל אחד מיני רבים שעתיד להתקיים בוועידת התנ"ך בשבוע הבא. הפאנל המדובר קיבל את השם "תורה לכל באי עולם", והוא יעסוק במשמעות התנ"ך לאנשים שאינם יהודים. בפאנל ישאו דברים נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

כמו כן ישתתפו ראש חטיבת התפוצות והדתות במשרד החוץ שולי דוידוביץ, ראש ישיבת אורות שאול הרב יובל שרלו, הארכיבישוף עאמר ג'וזפה מאטה, השייח' הדרוזי מואפק טריף, האימאם ג'אמל אוברה מנהל מסגדי הנגב וירושלים ואימאם מסגד אל-נור ברהט והרבה תמר אלעד אפלבום, ראש קהילת ציון בירושלים.

הגורם ששוחח עם ערוץ 7 ציין, "אולי בציבור הפסיקו להזדעזע, אבל זה מזעזע שגם הביאו את סמל ההתבוללות וגם הביאו רבה רפורמית שתדבר באירוע הזה".

ראש מיזם 929 הרב בני לאו מסר: "קשה להתמודד עם ביקורת אנונימית. בועידה משתתפים עשרות רבות של דוברים ואלפי אנשים נרשמו ליטול בה חלק. אני, עם צוות 929, מאד גאים בתוצר הסופי ואשמח לשתף את קוראי ערוץ 7 במחשבות עליו".

"כותרת הועידה היא 'ועידת התנ''ך הראשונה של ישראל'", אמר. "היתה מחשבה לקיים ועידה שעוסקת במקומו של התנך בעם היהודי בארץ ובתפוצות אבל הוחלט להתמקד בגבולותיה של ישראל. לטעמנו יש ערך בהעמקת הקשר של כל חלקי החברה הישראלית עם התנך, כספר מעצב זהויות וכמקור השראה לחיבור וליצירת שפה משותפת בתוכנו.

"מציע לקוראי העיתון להיחשף לתכנית הכנס במלואה ולהתרשם מההזמנה לשמיעת קולות בפריסה של מגוון החברה הישראלית, ובתוכה גם העולם הדתי. הירושה הזו, ספר הספרים, היא נחלת כולם וטוב יהיה לה לחברה שתרגיש בת בית בירושה הזו. הרצון להגן על תורת ישראל ומסורתו על ידי ניכוס הספר ונישול חלקים אחרים מתוכו אינה מקובלת עלינו. אנחנו מאמינים בתנועת השחרור והגבהת קומת החברה כולה בזכות החיבור לתורה".

לדבריו, "המושב הספציפי, 'תורה לכל באי עולם' בא כדי לתת מקום של כבוד לאנשי דת מכל הדתות ומכל הזרמים. לכולם יש חלק בתורה וזו כבודה של תורה שאנשי כל הדתות והזרמים מבקשים לייצר הארה בעולם מתוך כוחה".

"אנו שמחים שנשיא המדינה מארח את המושב המיוחד הזה ומאמינים שבכוחה של הועידה להגדיל תורה בעולם", כך הרב בני לאו.

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין הגיב: "לשים את לוסי האריש בדבר הקשור לתנ"ך זה כמו לשים את המן כמייצג את מגילת אסתר. אני קורא לכל מי שעדיין נשאר בו קצת כבוד לתנ"ך להחרים את הכנס הזה. אין חילול השם וחילול התנך יותר גרוע מזה. כל מי שישתתף בדבר הזה יזכר לדראון עולם".