מאוקראינה למקום הראשון בירושלים
מאוקראינה למקום הראשון בירושליםצילום: מרתון ווינר ירושלים

מלחמות ואירועים טרגיים תמיד מביאים איתם סיפורים, אבל סיפור שכזה לא היה הרבה זמן. הודעה אחת שנכתבה ימים מספר לפני פרוץ המלחמה באוקראינה ופלישת הרוסים, הסתיימה היום (שישי) בסוף טוב, הכי טוב שרק אפשר לחלום ולבקש.

אסף שקד, הבעלים של חברת 'ספארקס דיגיטל', המשמש כמנהל הדיגיטל של מרתון ירושלים זה מספר שנים, קיבל הודעה בחשבון האינסטגרם של המירוץ בתחילת חודש פברואר.

ההודעה הייתה מבחורה אוקראינית בשם ולנטינה שביקשה להיכנס לישראל בכדי להשתתף במרתון ווינר ירושלים ה-11.

שקד ראה את ההודעה רק שבוע לאחר ששלחה, יומיים אחרי שפלשו הרוסים לאוקראינה והחלה להשתולל המלחמה.

"ישר שלחתי לה הודעה שנשמח לעזור לה", מספר שקד.

"היא סיפרה לה שהיא ברחה מאוקראינה ובדיוק הגיעה עם בתה בת ה-11 לפולין ושהחלום שלה להגיע ולרוץ במרתון ירושלים. לא יכלתי להישאר אדיש. ביקשתי את מספר הטלפון שלה והבטחתי באופן אישי לעזור לה".

יחד עם בת זוגו שבעצמה חצי אוקראינית וחצי רוסיה, החלו השניים לנסות ולעזור לאצנית האוקראינית ובתה בת ה-11 להיכנס לישראל.

"את בקשתה העברתי לאיציק קורנפיין, מנהל אגף הספורט בירושלים והאחראי על המרתון. מכאן החלו הגלגלים לפעול עד שולנטינה נחתה ביום רביעי כאורחת רשמית של מרתון ירושלים ועיריית ירושלים. היא הגיעה בלי ציוד, בקושי עם בגדים, אבל עם תשוקה ואש בעיניים. עיריית ירושלים עזרה לה יחד עם הספונסרים של המרתון ונתנו לה המון אהבה".

בפגישה לפני המירוץ אליו יצאו הבוקר, סיפרה האצנית האוקראינית כי הבית בו גרה עד לפני חודש, במריופול הופצץ, על בעלה, אתלט במקצועו, נאסר לצאת מהמדינה והוא נמצא בחזית עם הצבא האוקראיני ואף מילה על שגרת אימונים והכנה ראויה למרתון במשך כל זמן בריחתה מאוקראינה המופגזת לישראל השקטה והבטוחה.

"אמרתי לה שתרוץ עם הלב שלה, זה כבר יוביל אותה לקו הסיום", אמר שקד.

היום ולנטינה סיימה את מרתון ווינר ירושלים במקום הראשון במקצה הנשים, בזמן שיא של 2:45:54 ואת המרתון סיימה כשהיא מניפה את דגל אוקראינה לצד דגל ישראל בגאווה והתקשרה עם דמעות לביתה הקטנה וסיפרה לה על הניצחון.

"בקור ירושלמי מקפיא של 5 מעלות וגשם, באמצע הבוץ של גן סאקר, הסתכלתי עליה עם המדליה על הצוואר ואמרתי לעצמי: יש דברים ששווים יותר מכסף, יש רגעים שבהם עזרה, ולו הקטנה ביותר לאדם אחר, גורמת לך לאושר ענק. תודה לכל מי שעזר לולנטינה להגיע לארץ ולהפוך הודעה אחת באינסטגרם, להגשמת חלום וזכיה מדהימה במרתון. זה בשבילי הסיפור של המרתון הזה. זה רגע שבשבילו שווה לעבוד קשה", סיכם וכתב שקד.