חיסון לקורונה
חיסון לקורונהצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, ידון במהלך השבוע בשאלת אישורה של מנת חיסון נוספת - הרביעית במספר - זאת לאחר שבישראל כבר החלו לתת אותה לאוכלוסיות סיכון לפני מספר חודשים.

מחקר שפרסמו במוצאי השבת צוות החוקרים של 'כללית' יחד עם אוניברסיטת בן-גוריון מעלה כי בקרב מקבלי מנת החיסון הרביעית נצפתה הפחתה של 78% בשיעור התמותה מקורונה. יחד עם זאת, יש לציין כי המחקר טרם עבר הליך של "ביקורת עמיתים" עבור פרסום בכתב עת רפואי יוקרתי.

הצוות ניתח בשיטות סטטיסטיות מתקדמות את הנתונים של מטופלי "כללית", כדי לבחון את יעילות קבלת המנה הרביעית של חיסון פייזר במניעת תמותה מקורונה, בקרב מבוגרים בני שישים עד מאה.

החוקרים סקרו נתונים של 563,465 מטופלי כללית בני שישים עד מאה המבוטחים ב"כללית". תקופת המעקב נעשתה בין ינואר לפברואר 2022, וההשוואה נעשתה בין אלו שחוסנו בשלוש מנות - לבין אלו שקיבלו את המנה הרביעית.

צוות המחקר ציין כי גודל הקבוצה הרחב אפשר הערכה מדויקת יותר של הקשר שבין קבלת מנת חיסון רביעית לבין שיעורי התמותה הנובעים מתחלואה בקורונה.

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה בכללית, אמר כי "עם פרוץ הגל החמישי שנבע מווריאנט האומיקרון, עלתה השאלה לגבי יעילות מתן חיסון בוסטר נוסף - למניעת תחלואה חמורה ותמותה. ההנחה הרווחת במרבית המדינות היא שלמרות שיעורי ההדבקה הגבוהים במיוחד - וריאנט האומיקרון גורם לתחלואה קלה בלבד. לכן, לכאורה אין צורך במנת חיסון נוספת ועדיף להקדיש את האמצעים והמאמצים למתן המנה הראשונה לאוכלוסיות שטרם התחסנו".

הוא הוסיף כי "תוצאות המחקר שערכנו מלמדות באופן חד-משמעי כי חיסון הבוסטר השני קשור בצורה מובהקת בהפחתת הסיכון לתמותה מקורונה, לרבות מווריאנט האומיקרון. מהתוצאות עולה כי החלטת משרד הבריאות להמליץ על מתן מנת חיסון נוספת לאוכלוסייה המבוגרת, עוד טרם נבדק הנושא בצורה מחקרית, הצילה חיים רבים בישראל, עם ירידה של כמעט פי 5 בסיכון לתמותה".