מזכיר המדינה האמריקני לשעבר מייק פומפאו, סיפר בטקס קבלת פרס 'כתר ישראל' מהקרן למורשת ישראל על הקשר ההדוק שניהל עם המוסד בתקופה בה כיהן כראש ה-CIA.

פומפאו סיפר כיצד ביום הרביעי או החמישי לאחר שנכנס לתפקיד טס לישראל כדי "כדי להיפגש עם המרגל הכי יפה שפגשתי אי פעם, בחור בשם יוסי כהן, שהיה ראש המוסד".

"לא פגשתי אותו לפני כן. שמעתי עליו וידעתי שהוא, בניגוד אלי, היה בעל קריירת ריגול ארוכה. אמרתי ליוסי, שהפך להיות אחד החברים הכי טובים שלי בעולם שבניגוד לחיכוכי העבר, אנחנו הולכים לגרום לארגונים שלנו לעבוד יחד", הוסיף פומפאו.

השניים יישמו את הרעיון במהירות. "הוא טס לפגוש את החבר'ה שלי במטה בלנגלי ואני באתי לישראל לפגוש את האנשים שלו. אמרנו להם: 'אנחנו הולכים לעבוד יחד ולמקסם יכולות. ל-CIA יש משאבים בכל העולם, למוסד יש אנשים שיודעים להתמקד בבחור רע אחד ולמצוא דרך לבצע כל משימה שמטיל עליהם ראש הממשלה. גם היום, היושבים בחדר הזה חיים בביטחון גדול יותר בזכות שיתוף הפעולה הצוותים שלנו שהלך והתהדק".

"עד היום כשמשהו מתפוצץ בטהרן יוסי כהן מתקשר אלי. אנחנו לא מרבים בפרטים, רק מחייכים ומנתקים את השיחה", אמר פומפאו והוסיף, "אני לא מספר את הדברים כדי להרים לעצמי או בשם הגאווה אלא כדי להסביר כיצד שיתוף הפעולה בתקופת ממשל טראמפ היה עמוק בכל הדרגים - מהדיפלמוטיה והמודיעין ועד למשרדי ההגנה. הכוח שיצרנו יחד הפך את המזרח התיכון להרבה יותר בטוח ומשגשג ובכך את העולם כולו לכזה".

"אני עצוב על המצב בו כל כך הרבה מהרצון הטוב שהבאנו ליחסים אבד וכבר לא קיים", הודה פומפאו. "אני מתפלל שנצליח להחזיר את זה. זה חשוב לא רק לי ולמשפחתי, אלא לעם ישראל, למזרח התיכון ולעולם כולה. כשאנחנו יודעים לעבוד יחד נכון זה קסם של ממש".