אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

פעילת ארגון פולני התומך בזכות הנשים לבצע הפלה תעמוד לדין בשבוע הבא, לאחר שסייעה לאישה הרה לבצע הפלה.

יוסטינה וידרז'ינסקה, פעילה בארגון הפולני Aborcyjny Dream Team ("נבחרת החלומות של ההפלות"), מואשמת כי סיפקה לאישה הרה גלולות על מנת לסייע לה לבצע הפלה, ובכתב האישום שהוגש נגדה היא מואשמת בסיוע לא חוקי להפלה.

בחודש ינואר בשנה שעברה העבירה ממשלת פולין סדרת חוקים האוסרים כמעט לחלוטין על ביצוע הפלה במדינה, והופכים את ההפלה או סיוע להפלה לעבירה פלילית.

מאז עברה סדרת החוקים החדשה, וידרז'ינסקה היא האישה הראשונה שתעמוד לדין באשמת סיוע לביצוע הפלה.

על פי החוק החדש, היא עלולה לספוג עונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. "יכול להיות שיתייחסו אלי כמו אל רוב האנשים במצב הזה ויתנו לי עונש מאסר על תנאי של שישה חודשים, או שירצו לעשות ממני דוגמה ולשלוח אותי לכלא, אולי אפילו לשנים", אמר וידרז'ינסקה לעיתונאים מחוץ לביתה ליד ורשה.

על פי כתב האישום וידרז'ינסקה שלחה גלולות המסייעות לביצוע הפלה לאישה שיצרה איתה קשר וביקשה עזרה בסיום ההריון. בראיון ל"גרדיאן" הבריטי סיפרה וידרז'ינסקה כי סייעה לאישה שסבלה מאלימות במשפחה ואף ניסתה לחצות את הגבול לגרמניה על מנת לבצע שם הפלה, אך בעלה מנע זאת ממנה.

"האישה הזו הייתה בשבוע 12 להריונה וחוותה אלימות במשפחה. אני עצמי עשיתי הפלה בשבוע 12 וגם הייתי במערכת יחסים פוגענית. אני יודעת מה זה אומר להיות במצב הזה, ולעזור לה הייתה התגובה האנושית הראשונה שלי", סיפרה וידרזינסקה ל"גרדיאן".

היא גם סיפרה כי "ביום בו הגיעה החבילה עם הגלולות לסיום ההריון, הזעיק בעלה של האישה ההרה את השוטרים. הלחץ כתוצאה מחקירת המשטרה, גרם לה ככל הנראה להפלה".