ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ צילום: Yonatan SindelFlash90

שר הבריאות ניצן הורוביץ שיגר היום (שלישי) מכתב למנהלי בתי החולים ברחבי הארץ, ובו דרש לקיים את פסיקת בג"ץ שמתירה הכנסת חמץ לשטחי בתי החולים במהלך חג הפסח.

הורוביץ שלח את מכתבו לאחר שהנהלת בית החולים הדסה תכננה לבקש מהמטופלים שלא להכניס חמץ לבית החולים במהלך חג הפסח. בהדסה ציינו כי הבקשה תיעשה "מתוך התחשבות בכל באי המרכז הרפואי", וכי הם "בטוחים כי רוב רובו של הציבור יענה בחיוב לבקשה ויפגין רגישות כלפי האחר".

שר הבריאות כתב למנהלי בתי החולים כי "מחובתנו לאפשר לכל מטופל לנהוג על פי דרכו, ללא כפייה. המטופלים ששוהים במוסדות הבריאות בישראל ובני משפחותיהם לבטח היו שמחים לבלות את החג ולסעוד עם יקיריהם בבתיהם, ולא בבית החולים".

כזכור, בפסיקתם בנוגע להתרת הכנסת חמץ למוסדות הרפואיים בפסח, קבעו שופטי בג"ץ כי "ישנם חולים שרוצים לאכול את המזון שהם רגילים לאכול במשך כל השנה, ואינם מעוניינים לשמור על דיני הכשרות לפסח. הטלת איסור לאכול מאכל מסוים מטעמי דת, על מי שאינו מעוניין בכך, פוגעת בחופש שלו מדת, ובאוטונומיה שלו לחיות את חייו בהתאם לערכיו ורצונותיו".

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז תקף את שר הבריאות בעקבות הנחייתו: "אם חשבנו ששרי הממשלה יעצרו בהכנסת אלפי גויים ארצה, בפגיעה ברבנות הראשית, ובמתן לגיטימציה לרפורמים, כאילו הם זרם לגיטימי ביהדות, מתבררת יותר ויותר ההבנה שחברי הקואליציה לא יעצרו עד להשגת מטרתם והיא - הריסת הזהות היהודית של מדינת ישראל.

"שוב הורוביץ מנסה לכפות בצורה דורסנית את תפיסת העולם האנטי-יהודית שלו ומנסה לכפות על בתי החולים שמנסים לאזן בין פסיקת בג"ץ, לבין ההכרה שלהם בצורך של הציבור היהודי לשמור על הלכות פסח. מאיפה עזות המצח של השר הורוביץ? למה מפריע לשר הבריאות שבתי החולים מבקשים לכבד את הציבור היהודי?'', שאל מעוז.

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר: "לצערנו שר הבריאות מכניס את האג'נדות האישיות שלו למשרד הבריאות על חשבון בריאות הציבור. רוב העם בישראל שומר מחמץ בפסח, שר הבריאות מונע מאנשים דתיים ומסורתיים מלקבל טיפול רפואי בבתי החולים בחג הפסח. איך ניתן לראות את ליל הסדר בביה"ח כאשר מישהו יבוא עם פיתה פלאפל?".