אחת המודעות של חותם
אחת המודעות של חותם צילום: יח"צ

בארגון 'חותם' יוצאים בחוברת מקיפה בסגנון 'שו"ת', בה הם מציגים בצורה מפורטת את כלל ההיבטים ברפורמת הגיור מנקודת מבטם. בחוברת תוקף הארגון את השר כהנא וטוען כי השר מסתיר מהציבור את האמת.

בפתח החוברת, מתייחסים בארגון בהרחבה לשאלה מדוע לא ניתן לסמוך על רבני הערים בגיור, כמו שסומכים עליהם בכשרות ובנישואין.

"אין התנגדות עקרונית לעיסוקם של רבני ערים בגיור. ובכל זאת, רובם המוחלט של רבני הערים, אלו שהרפורמה מבקשת לכאורה לתת בידם סמכות אוטונומית מוחלטת, מתנגדים בעצמם לרפורמה וסבורים שהיא תסב נזק גדול למערך הגיור, ולא משום שהם אינם סומכים על עצמם. מכיוון שההתנגדות להעברת הליך הגיור לבתי הדין של רבני הערים נובעת מסיבה אחרת לחלוטין", מסבירים בארגון.

לקריאת החוברת המלאה לחצו כאן

לדבריהם, המצב שבו כל אחד עושה דין הוא שערורייתי. "הליך הגיור הוא תחום מהותי וממלכתי שמחייב קביעת מדיניות הלכתית אחידה שמרוכזת בידי הרבנות הראשית. הרפורמה מבקשת לבצע הפרטה מוחלטת של תחום לאומי ממדרגה ראשונה ולבטל בו את תפקידה. כך שלא תהיה מדיניות ממלכתית בנושא הגיור. כשם שלא היינו מעלים על דעתנו הפרטה של בתי המשפט או המשטרה בישראל, כך לא ייתכן שלכל עיר בישראל תהיה מערכת גיור שונה ונפרדת, שבה כל הרכב יקבע לעצמו את המדיניות ההלכתית של הגיור. אילו הייתה מבקשת הרפורמה לאפשר לרבני ערים לגייר תחת כללים אחידים ובתאום מלא של הרבנות הראשית, סביר שההתנגדות למתווה הייתה מועטה. כשם שכל רב עיר מעניק כשרות בעירו, וכשם שרבנים רבים משיאים זוגות, והכל תחת הרבנות הראשית".

לטענתם, "מטרתה המוצהרת של הרפורמה היא מתן אפשרות גיור לרבנים שכוונתם להקל באופן קיצוני בכללי הגיור הנהוגים, בקבלת המצוות ובגיורי קטינים ללא הוריהם וללא חינוך דתי, כדי להביא להגדלת מספר המתגיירים. ההקלות אינן מקובלות על רובם המוחלט של רבני ישראל. מדובר על רעיון שמייצג מיעוט קטן הדוגל ב'גיור למסורתיות', שעיקרו גיור לעם ישראל ללא מחויבות לקבלת מצוות ושמירתן כראוי, ורוב ככל הפוסקים בדורנו ובדורות הקודמים אינם מסכימים לו".

"הרפורמה תוביל למצב שבו הגיורים בישראל יתנהלו ללא כל אחידות הלכתית. סוגי גיור שונים ייחשבו מקובלים יותר בקהילות מסוימות, ותהליכי גיור אחרים יובילו למחלוקת ואף לקרע לאומי", מזהירים בחותם.