ציידי נפשות. המיסיונרים עומדים בצד המולדובי של הגבול וממתינים לפליטים היהודים
ציידי נפשות. המיסיונרים עומדים בצד המולדובי של הגבול וממתינים לפליטים היהודים צילום: יד לאחים

אנשי יד לאחים מנהלים בימים אלו מאבק נרחב אל מול הפעילות המיסיונרית הענפה בגבול מולדובה-אוקראינה, המנצלת את מצוקת הפליטים בכדי להעבירם על דתם.

בעקבות מידע מהימן שהגיע למחלקה למאבק במיסיון של העמותה, נודע לאנשי יד לאחים כי המיסיון שלח נציגים לגבול אוקראינה בכדי לאתר יהודים, לעזור להם להימלט ודרך הסיוע הפיזי, להכניסם כחברים בכנסיות בארץ ישראל, על כל המשמעות ההרסנית הכרוכה בכך. יד לאחים עושה מאמצים רבים, ביחד עם הקהילות היהודיות במולדובה ובאוקראינה, בכדי להילחם בתופעה.

הרב מענדי אקסלרוד, אחד מחמשת שלוחי חב"ד במולדבה, המכהן כרב בית הכנסת הגדול בקישינב, מיהר לסייע ליד לאחים באיתור פליטים יהודים מאוקראינה השוהים במחנה הפליטים שהקימה חב"ד בעיר ולגייסם לטובת הפעילות. במסגרת זו, נוסעים הפעילים מדי יום לשני מעברי הגבול הגדולים בין אוקראינה ומולדובה – פלנקה שבדרום המדינה הקרובה לעיר הנמל הגדולה אודסה, ואל אטקי שבצפונה השוכנת מול העיר מוגילוב-פודולסק האוקראינית.

מיסיונר אמריקאי בשיחה עם פעיל יד לאחים בגבול בפלנקה יד לאחים

הפעילים מתייצבים בכל בוקר בגבולות, מתמקמים בסמוך לדוכני המיסיון, משוחחים עם הפליטים ומזהירים את היהודים שבהם מפני המיסיונרים וכוונותיהם. במקביל, מוסרים הפליטים היהודים לפעילי יד לאחים את פרטיהם ואלו מועברים לידי הקהילה היהודית במדינה על מנת שתקלוט אותם בצורה מיטבית. המטה הראשי של יד לאחים בישראל ממשיך לעקוב אחר הקשר עם הפליטים הללו .

בכדי לסייע למאבק במיסיון, הפיקו ביד לאחים עלון הסברה בשפה האוקראינית, המזהיר מפני המיסיון ומסביר לפליטים כי לפי החוק בישראל, החברים בכתות המיסיון אינם זכאים לקבל אזרחות מכוח חוק השבות. במרוצת עשרת הימים האחרונים שבהם נערכת הפעילות, הצליחו פעילי יד לאחים להציל מאות יהודים מציפורני המיסיונרים ב"ה.

ביד לאחים אומרים כי "מדובר במלחמה קשה מאוד. מולנו עומדים עשרות מיסיונרים המצוידים בתקציבים עצומים ומנצלים עד תום את הימצאותם במדינה נוצרית. יחד עם זאת, אנו דבקים במוטו של הארגון - 'לא מוותרים על אף יהודי' – ונלחמים על כל אחד ואחת מבני עמנו". אנשי יד לאחים מבקשים להבהיר כי המאבק במיסיונרים לא מסתיים על אדמת אירופה: "כפי שחשפנו לפני כשבועיים, המיסיונרים הצליחו, לצערנו, לקלוט בארץ כמה משפחות יהודיות שנמלטו מאוקראינה והם מתכננים לערוך להם הטבלה המונית לנצרות בערב פסח ה"י. אנו עומדים בקשר הדוק עם מחלקות הרווחה בערים השונות ועושים כל מאמץ על מנת שהמיסיונרים לא יצליחו במשימתם גם פה, בארץ ישראל. אנו מפצירים בציבור להיות ערני ולעזור, כל אחד כפי יכולתו, בקליטת העולים ובסיוע גשמי ורוחני עבורם בכדי שלא יפלו לזרועות המיסיון".