יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: קובי גדעון/ לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל השתתפו בוועידת התנ"ך הראשונה של מיזם 929.

בוועידה התקיימו באולמות השונים של בנייני האומה מגוון רחב של פאנלים, מפגשים פתוחים ועוד בין היתר בהשתתפות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, הרב בני לאו, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון ושר התרבות והספורט חילי טרופר.

הרצוג פתח את דבריו ואמר: "קהל נכבד, הימים הללו, הם ימים קשים ביותר, כשגל טרור שמבוסס על שנאה עיוורת שב ותוקף את מדינתנו. הרשו לי להדגיש – הטרור והאיבה הם ההיפך המוחלט מדת. הם ההיפך המוחלט מאמונה באל. הם ההיפך המוחלט ממוסר, מאנושיות, מהערכים הבסיסיים והמקודשים ביותר.

"היה זה ד"ר יגיל הנקין, שאחיו הרב איתם וגיסתו נעמה נרצחו בפיגוע בשומרון, אשר אמר בצדק כי מלחמתנו לא צריכה להיות כנגד הטרור, אלא כנגד האיבה שמניעה, מבעירה ומתסיסה את הטרור. מדינת ישראל מחוייבת להמשיך ולפעול כדי לגדוע את השורשים שמצמיחים את פרי התרעלה הזה".

"מכובדיי, אני מאמין שיסודותיהם של התנ"ך ושל האמונה באל מחייבים אותנו לעמוד כאן היום, ולדבר דווקא על קדושת החיים ועל אהבת השלום. כן, גם שלום בין דתות ואמונות. אמנם, במושבים מהסוג הזה – של התווך הבין-דתי - בדרך כלל מנסים לגשר על מרחק גדול. אבל אני רוצה לדבר דווקא על הקירבה".

הרצוג הוסיף: "אני עושה כל שביכולתי להמשיך בדרך הזאת, שמחברת לא רק בין קהילות עמים ומדינות, אלא גם בין דתות ואמונות, בישראל ומחוצה לה. לכן בכל ביקוריי במדינות האיזור, כמו בטורקיה, באמירויות ומחר בביקור רשמי ראשון בירדן, אני מקפיד להדגיש שכולנו בני אברהם – הראשון במאמינים. אני מאמין שזו תרבות ששורשיה בתנ"ך, תרבות שמכבדת כל אדם שנברא בצלם, גם כשהוא אחר ושונה, ורואה בו את פוטנציאל השותפות והאחווה."

נשיא המדינה סיכם: "מכובדיי, "ונתת שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה". כך כתב סבי הרב הרצוג זצ"ל, בתפילה לשלום המדינה. אני מודה לכולכם, ומייחל, ומאחל, שמתוך מגע של אמונה באמונה, נדע שמחה, ונדע שלום."