ליאור שפירא
ליאור שפיראצילום: באדיבות המצולמת

כסף הוא אחד הנושאים הנושאים הכי נפיצים בזוגיות. כסף הוא לא רק כסף.

אנחנו מודדים אחרים ואת עצמנו לפי כמה כסף הם מביאים הביתה, בתקופות לחוצות כלכלית כל הבית נושם פחות טוב, וכולנו מכירים את המשפט "כשהעוני דופק בדלת האהבה בורחת מהחלון".

לפעמים המריבות הזוגיות על כסף הן לא באמת על כסף. מנסיוני יש שני סוגים של מריבות זוגיות על כסף:
יש מקרים שבהם הבעיה היא באמת מחסור בכסף, ועוד כסף יפתור את הבעיה. אלו מקרים בהם יש הסכמה עקרונית בין בני הזוג על דרכי הפעולה, והמתחים נובעים בעיקר מכאבי הלב המצטברים.

רוצים לצאת לחירות כלכלית? הירשמו עכשיו חינם לכנס המיוחד>>

למשל שני בני הזוג מסכימים שכדאי להחליף את האוטו, אבל כרגע זה לא אפשרי כלכלית. אפשר לצבור תסכול שלא מצליחים להרוויח מספיק או לחסוך מספיק כדי לשים את הסכום הזה בצד. אם מחר נופל על בני הזוג סכום גדול - הם כנראה יסכימו לנתב אותו לקניית רכב חדש והמתיחות תיפתר.

מקרים קשים יותר הם כשהבעיה היא בתיאום הציפיות. כסף הוא בסך הכל הטריגר התורן למתחים בזוגיות. אם נחזור לדוגמת המכונית, האישה יכולה לטעון שהגיע זמנו של הרכב ללכת והבעל לא יבין על מה היא מדברת, הרכב בסדר גמור וחוץ מזה אין להם כסף להחליף את הרכב. האישה אומרת שחבל שלמוסך שלהם אין מנוי חודשי במחיר מוזל או לפחות טיפול עשירי חינם כי זה היה חוסך להם מלא כסף. הבעל לא מבין מה הבעיה שלה.

קאט על הויכוח.

מכאן יש שני דברים שבני הזוג יכולים לעשות:

אחד מהם יכול להגיד "אני לא מסכים איתך אבל אני מבין שזה חשוב לך ולכן נעשה את זה", בין אם זה אומר להחליף את הרכב או לא. או שהם ימשיכו לא לתקשר, הבעל ימשיך לדחות את המצוקה של האישה מצד אחד - ולא להבין טיעונים משלו לשולחן. במצב הזה הבעיה היא בתקשורת וזה שאין כסף לקנות רכב חדש זה רק תירוץ לריב.

זה יכול להיות אדישות של צד אחד למצוקות של צד שני ויכול להיות כפייה של צד אחד את הרצון שלו על הצד השני. במקום תיקון רכב ובעל אדיש, אפשר לדבר על התקנת מזגן בבית. לאיש חם מאוד ואשתו לא מבינה על מה הוא מתלונן ומסרבת להפנות לזה את הכסף.

בפעם הבאה שאתם רבים על כסף, תשאלו את עצמכם: אתם באמת רבים על כסף? אם מחר אתם מקבלים במתנה את סכום הכסף שאתם צריכים כדי לפתור את הבעיה - הבעיה נפתרת?

אם כן, זה באמת עניין כלכלי. הפתרון הנכון עבורכם הוא למצוא דרך להגדיל הכנסות או להקטין הוצאות (בבלוג שלי "מאניטיים" יש המון דרכים לזה).

אם סכום הכסף שבע"ה יפול עליכם מחר לא באמת יפתור את המתח הזה - תשאלו את עצמכם: על מה אתם באמת רבים? מה באמת מפריע לכם?

אתם רוצים שיקשיבו לכם יותר? שיתייחסו אליכם יותר בכבוד? שיקחו ברצינות את המצוקות שלכם? שיפרגנו לכם זמן לעצמכם שבו אתם לא צריכים להיות בתפקיד אלא פשוט להשתחרר?

לפעמים כסף הוא באמת רק כסף, אבל לפעמים הוא מספר עליכם ועל הזוגיות שלכם סיפור הרבה יותר גדול.

בשבוע הבא יקיימו ערוץ 7 ופרויקט 'שניים בריבוע' כנס וירטואלי לזוגות נשואים, 'יוצאים לחירות כלכלית' בהשתתפות - ליאור שפירא, הרב עמיצור אריאל - מייסד 'הבית לכלכלה יהודית' ויובל שוורצמן - מנטור ליזמות ונדל"ן. הכנס יתקיים ביום שלישי 5.4 בשעה 20:30 בזום.

לחצו כאן לקבלת לינק למשדר>>