עינת קליש-רותם
עינת קליש-רותםצילום: פלאש 90

מועצת העיר חיפה אישרה אמש (רביעי) את תקציב העירייה לשנת 2022. התקציב עבר ברוב של 17 בעד ושבעה נגד, עם השינויים שביצעה בו ''מועצת השינוי''.

כזכור, אישור התקציב התעכב במשך חודשים ארוכים, שבמהלכם התקשתה ראש העירייה עינת קליש רותם להעביר את טיוטת התקציב הרגיל מול התנגדות "מועצת השינוי".

שרת הפנים איילת שקד העניקה לצדדים ארכה בת חודש לאשר את התקציב, אך הדגישה כי היא מצפה להתקדמות משמעותית בסיועו של מתווך מטעמה, עו"ד פז גליקמן, פעיל דתי-לאומי מוכר בחיפה

נגד התקציב הצביעו ראש העירייה עינת קליש-רותם וחברי מועצת העיר נחשון צוק, מיכי אלפר, ניר שובר, סיגל ציוני, מנחם קפלן ואריה בליטנטל.

קליש-רותם כתבה בפייסבוק אחרי שהצביעה נגד: "תקציב עיריית חיפה לשנת 2022 אושר. התפעול השוטף של העירייה יחזור לשגרה. זו בשורה משמחת לכל תושבי העיר. תקופת ההרס הסתיימה. האופוזיציה ביקשה לאגור לעצמה 102 מיליון שקלים בתקציב הרזרבה, כדי לשלוט באמצעותו על סדר היום הציבורי, אבל הצליחה בפועל להסיט רק 13 מיליון, סכום זניח בהשוואה ל-2.4 מיליארד".

עוד כתבה ראש העיר חיפה: "ההישג החשוב יותר מכל – כל הטענות שעלו בחודשים האחרונים על השכר והחלטתם לפטר עובדים ספציפיים – נוטרלו. על פי ההליך שאושר, חברי המועצה לא יוכלו לגזור את גורלו של אף עובד ספציפי. שמחה שתקופה זו הגיעה לסיומה. תודות לפז גליקמן שגישר, לרו"ח זיצר, תודה לכל אנשי מינהל הכספים והמשפטית על העבודה הרבה. ממשיכה לעבוד בשבילכם ולמען חיפה באהבה".

עו”ד גליקמן סיכם: “יגעת ומצאת תאמין. לפני שבוע הטילה עלי שרת הפנים, איילת שקד משימה, לגשר בין הצדדים במועצת העיר חיפה, על מנת שתקציב שנת 2022 יעבור. היום, לאחר מאמץ ושיתוף פעולה של שני הצדדים, התקציב עבר ועיריית חיפה ועובדיה יכולים לעבוד למען התושבים עם תקציב. כל אחד מחברי המועצה ויתר והגענו לתקציב מאושר”.

ממועצת השינוי נמסר: "מועצת השינוי אישרה הערב תקציב מאוזן עם בשורה והבראה לתושבי חיפה, למרות ניסיונה של ראש העיר לסכל את העברת התקציב, לפגוע בתושבים ולעצור את העיר מפעילות. ברגעים אלו ממש, ישבה מועצת השינוי והעבירה תקציב חדש בעל בשורה לתושבי חיפה. זאת לאחר חודשים שבהם ראש העיר תוקעת את התקציב, עושה פיליבאסטרים ומנסה לזרוע כאוס בעירייה.

"בתקציב בשורה אמיתית לשיקום העיר בתחום הסביבה ושיתוף הפעולה עם תוכניות הממשלה לפינוי המפגעים במפרץ; תוספות משמעותיות להבריא את החיים המשותפים והשוויון בעיר לכל האוכלוסיות, ושמירה מושכלת על כספי הציבור.

''לאחר הזנחה של שלוש שנים, ניתנת תוספת לחיזוק אגף השפ"ע כדי לשפר את ניקיון הרחובות, תוספת לבודקי תוכניות במינהל הנדסה, כדי לזרז את פיתוח הדיור בעיר ותוספות משמעותיות לתרבות, לרווחה ולקהילה.

"התקציב שעבר הערב יחזיר את הכסף של התושב לתושב. תוספות משמעותית יש לתרבות ולתיאטרון, להסעות ולתחבורה, לשוויון מגדרי, לקהילה הגאה, לספורט הקהילתי, למתנ"סים, לקליטת עלייה ועוד. סוף-סוף אישור תקציב רחב לחברה הערבית בחיפה – לתכנית לחינוך בלתי פורמלי, למלגות לסטודנטים מעוטי יכולת, לתיאטרון ערבי ועוד. עוד תוספות לתמיכות בעמותות וארגונים קהילתיים, לקבוצות ספורט, לארגוני נוער ותנועות נוער, לפסטיבל תאטרון ילדים, לירידי תעסוקה, לטיפול בדרי רחוב, למוזיאון הלאומי למדע, לחתולי הרחוב ועוד.

''תקציב מועצת השינוי מביא סוף-סוף בשורה לאחר שלוש שנים, בהן ראש העיר הפקירה את תושבי חיפה, ולאחר שלוש שנים שבהן העיר מוזנחת, והתושב אינו רואה תמורה לאגרה".