זירת הפיגוע בגוש עציון
זירת הפיגוע בגוש עציון צילום: ערוץ 7

גל טרור בישראל: גבר בן 28 נפצע באורח קשה בפיגוע דקירה שאירע הבוקר (חמישי) בתוך אוטובוס בצומת נווה דניאל בגוש עציון.

מפרטים ראשוניים עולה כי המחבל דקר את הישראלי באמצעות מברג וחוסל על ידי אזרח חמוש.

חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לפצוע ופינו אותו לבית החולים שערי צדק כשהוא במצב קשה, בהכרה וסובל מפצע דקירה. הפיגוע היה באוטובוס קו 364.

חובש מד"א ליאור שאשא סיפר: "הפצוע ישב בסמוך לאוטובוס כשהוא בהכרה וסובל מפצע דקירה בגופו. סיפרו לנו שהוא נדקר במהלך הנסיעה בסמוך לנווה דניאל. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני שכלל עצירת דימומים ומתן תרופות ופינינו אותו לבית החולים שערי צדק כשהוא בהכרה ובמצב יציב שם הורדם והונשם".

מבית החולים שערי צדק נמסר כי הפצוע שהגיע אליהם טופל בחדר הטראומה ולאחר שמצבו התייצב הוא הוכנס במהירות לחדר הניתוח.

ד"ר אלון שוורץ מבית החולים שערי צדק סיפר כי מוסיף להיות קשה מצבו של הפצוע, "הוא הגיע אלינו בהכרה מלאה עם פציעה קשה בפלג גופו העליון. הוא נלקח באופן דחוף לחדר ניתוח ועבר ניתוח מציל חיים. כעת הוא מורדם ומונשם. הפציעה היא קשה אך מצבו יציב. הדקירה הייתה בחזה ובמהלך הניתוח ביצענו פעולות מצילות חיים. כעת הוא מורדם ומונשם אך לא נשקפת סכנה לחייו", סיפר

רפאל פאך, חובש איחוד הצלה, בזירת הפיגוע בגוש עציון חזקי ברוך

רפאל פאך, חובש באיחוד הצלה, סיפר לערוץ 7: "קצת אחרי תשע בבוקר קיבלנו קריאה על האירוע. הכוננים שלנו הגיעו ממש בתוך 30 שניות ומצאו בשטח פצוע מדקירות מברג באורח בינוני וכמה פצועי חרדה. הם טופלו על ידי החובשים שהיו בשטח".

מנהל יחידת הטראומה בשערי צדק: מצב הפצוע קשה אך יציב

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן אמר כי "פיגוע רודף פיגוע, קריסה לאומית אל מול אויב ערבי רצחני שלא מבדיל בין תושבי יהודה ושומרון לבין תושבי חדרה, בני ברק או באר שבע. הבוקר שוב פיגוע והפעם בגוש עציון, אלמלא תושייתו של תושב הגוש שפעל במהירות ובנחרצות כשחיסל את המחבל היינו חלילה סופגים אבדות קשות. ממשלת ישראל צריכה להתעורר ומהר".

"מול טרור רצחני פועלים ביד חזקה ונחושה, לא מתבלבלים עם ועידות שלום ריקות מתוכן כשברחובות זורם דם יהודי. ההתקפות ימשכו כל עד הערבים היושבים בקרבנו לא יבינו שאנחנו בעלי הבית בארץ ישראל. את מלחמת העצמאות הזו ננצח רק כאשר נסיר כל סימן שאלה על עתיד הארץ".

"בשם כל תושבי הגוש אני שולח איחולי החלמה שלמה ומהירה לתושב הגוש שנפצע הבוקר בפיגוע ושוב מחזק את התושב שחיסל את בן העוולה. תושבים יקרים, תרכשו נשק אישי, תתאמנו בו ותיקחו אותו לכל מקום. האויב שירים את ידו על בני עמנו, חייב לפגוש את הכדור שלנו מידית ובכל מקום", דברי נאמן.

אמש התכנס הקבינט המדיני ביטחוני בעקבות גל פיגועי הטרור. שלשום נרצחו בבני ברק חמישה בני אדם על ידי המחבל דיא חמארשה, תושב הכפר יעבד בשומרון.

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני החליטו שלא לבטל בשלב הזה את שורת ההקלות שישראל תכננה לבצע ביהודה ושומרון וברצועת עזה לקראת חודש הרמדאן, ולא להטיל סגר על השטחים.

הדרג המדיני החליט על הגברת הנוכחות מצד גורמי הביטחון ועיבוי הכוחות בשטח, בדגש על מוקדי החיכוך. יתוגברו כוחות במרחב התפר וקידום תכנית לבינוי מחדש של מכשול ההפרדה.

הקבינט סיכם על פעילות סיכולית נרחבת, בדגש על יזומה, בקרב פעילי ומזוהי אידאולוגיית המדינה האיסלאמית (דאעש). השרים החליטו על המשך והרחבת הטיפול בבעיית הנשקים הבלתי חוקיים בחברה הערבית.

למניעת טרור, תחוזק ההרתעה וחידוד מחירי ההפסד בקרב המעגלים הקרובים של מבצעי הפיגועים. בתוך כך, הוחלט על שלילת היתרי עבודה במעגלים הקרובים וקידום מהיר של הריסות בתים.

עוד סוכם על הגברת הניטור והמעקב אחר הסתה ברשתות החברתיות, ונקיטת פעולות בהתאם לרבות תיקוני חקיקה, באם יידרשו.

השרים סיכמו על המשך בניין הכח וטיפול בצרכי משטרת ישראל. בתוך כך, הוחלט על תוספת מאות תקנים וריכוז עבודת מטה מהירה לתוספת תקציבית על מנת לאפשר למשטרת ישראל לעמוד באתגרים הניצבים בפניה בעת הנוכחית.

נתניהו מנחם את האבלים בבני ברק. צילום: דוברות

ראש הממשלה בנט פרסם הצהרה מצולמת על רקע הסלמה הביטחונית הגוברת בשבוע האחרון. בנט אמר: "אזרחי ישראל יקרים, בימים אלו אנחנו חווים גל טרור רצחני, וכמו בכל הגלים הקודמים - גם הפעם אנחנו נתגבר, ביחד. ביממה האחרונה מערכת הביטחון פועלת בכל הכח להשיב את הביטחון לערי ישראל ואת תחושת הביטחון לכם, האזרחים.צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל - כולם הגבירו משמעותית את כיסוי המודיעין שלהם, כדי להגיע מבעוד מועד למי שמתכנן לבצע פיגוע".

"גם תיגברנו את הנוכחות בכל רחבי המדינה בנושאי נשק ובלובשי מדים. מבחינתי, אין מגבלת משאבים. כבר עכשיו, משטרת ישראל עברה לעבוד במתכונת חירום, ובמקביל צה"ל מתגבר את המשטרה, כבר ממחר בבוקר, ב-15 פלוגות של טובי הלוחמים. אנחנו מגייסים גם פלוגות מג"ב - יש שתי פלוגות חדשות ועוד פלוגה לעוטף עזה. בנוסף, קיבלנו החלטה להקים את "חטיבת מג"ב" - זה דבר חדש. זו פעולה אסטרטגית, מעבר לגל הטרור הנוכחי, כלקח משומר החומות".

בנט הוסיף: "עד עכשיו, כוחותינו ביצעו יותר מ-200 פעולות מעצר או תיחקור. ביתו של המחבל ביעבד כבר מופה לקראת הריסה, ואנחנו פועלים להרוס אותו כמה שיותר מהר כדי לייצר הרתעה. ההנחיה שלי היא ליצור מגע עם כל מי שהיה לו אי פעם קשר לדאעש. פשוט להגיע לאנשים האלה ולבצע מולם כל פעולה נדרשת, כולל מעצר מנע. אנחנו גם מאיצים את איסוף הנשק הבלתי-חוקי בחברה הערבית, זה דבר שהצטבר בכמויות עצומות על פני הרבה מאוד שנים. עכשיו הזמן לנקות את זה".

"צה"ל תיגבר את הכוחות ביהודה ושומרון ובקו התפר ב-15 גדודים, הרבה מאוד כוחות. מעכשיו, חיילים בסדיר, בקבע ובמילואים, מרובאי 03 ומעלה, ייצאו מהבסיסים הביתה עם הנשק. אנחנו גם בוחנים עכשיו מסגרת גדולה יותר לשילוב מתנדבים, אזרחים שרוצים לעזור ולסייע. מה מצופה מכם, מאזרחי ישראל? עירנות ואחריות. לפקוח עין. מי שיש לו רישיון לנשק, זה הזמן לשאת את הנשק".

ראש הממשלה סיכם: "אני מבקש לציין את גבורתו ואת אומץ ליבו של השוטר אמיר חורי ז"ל, ששוחחתי קודם עם אביו. אמיר חתר למגע מול המחבל אמש, ושילם על כך בחייו. אנחנו נזכור אותו תמיד. אזרחי ישראל, זה לא גל הטרור הראשון שלנו ולא השני. אנחנו למודי מאבק. החברה הישראלית, כשהיא במבחן, יודעת להתעשת, להתקשח ולהתגייס. אי אפשר לשבור אותנו. אני מבקש להביע פה את ההערכה העמוקה שלי לשוטרי ישראל, לחיילי צה"ל ולאנשי שירות הביטחון הכללי, שעובדים 24/7 ונותנים את הלב ואת הנשמה כדי להשיב את הביטחון לכולנו. תודה לכם".

המשטרה חשיפה לציבור את גבורת השוטרים שחיסלו את המחבל בפיגוע בני ברק, והציגה את התיעוד מקבלת הדיווח ועד ניטרול המחבל דרך מצלמת הגוף: החתירה למגע, קבלת הדיווחים בזמן אמת, ניהול הקרב והירי המדויק.

מערכות ההקלטה של מרכז השליטה המחוזי, ומצלמות הגוף של השוטרים, תיעדו את מהירות התגובה של הכוחות משלב קבלת הדיווח של החשודים ועד לנטרול המחבל.

בשעה 19:57 החלו להגיע למוקד 100 של משטרת מחוז תל אביב קריאות אזרחים על אדם היורה מנשק ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק.

ב-19:58 מועבר דיווח לכלל הניידות והאופנועים של מרחב דן, והכוחות מתחילים לנוע לעבר רחוב ז'בוטינסקי.

צוות סייר-אופנוען 417 עם הלוחם רס"מ אמיר ח'ורי הנוהג באופנוע ורס"מ ע' מקבל את הדיווח כשהם ברחוב המרגנית ברמת גן בסיור ביטחון שוטף, ומתחיל לצמצם טווחים לכיוון רחוב ז'בוטינסקי.

בשעה 20:01 צוות 417 מגיע לז'בוטינסקי 22 בני ברק ומדווח שהוא שומע ירי מתוך השכונה ומתחיל להתקדם לכיוון הירי, תוך קבלת הכוונה ממרכז השליטה המחוזי ומאזרחים ברחוב.

בשעה 20:02 הצוות מגיע לרחוב הרצל 63, נתקל במחבל שפותח באש על הצוות, פוצע אנושות את רס"מ ח'ורי, רס"מ ע' פורק מהאופנוע ובירי מדוייק וממוקד מאקדחו מחסל את המחבל.

צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7